به تارنمای مجموعه ی AKTonics خوش آمدید

لطفا در نظر داشته باشید با توجه به مشغله ی کاری زیاد بروزرسانی سایت و اضافه کردن محتوی جدید به کندی پیش خواهد رفت. همچنین در با توجه به کمبود وقت کافی برای مواردی که در جای درست ثبت نشده اند، هرگونه نظر یا پیغامی که در جای مناسب ثبت نشده باشد بدون اطلاع قبلی حذف خواهد شد. لطفا برای راهنمایی در مورد یک مطلب خاص در بخش انتهایی همان صفحه سوال خود را ثبت کنید و برای خرید از سایت، سفارش پروژه یا پشتیبانی موارد خریداری شده از طریق صفحه ی تماس با ما روی پیام رسان واتزاپ یا تلگرام پیغام ثبت کنید. خواهشمندیم از موارد بیهوده بپرهیزید. از همراهی و شکیبایی شما متشکریم...

راهنمای کامل ساخت Ambilight TV

style

20161021_170129_hdr

تلویزیون های Amblight ابتدا توسط کمپانی فیلیپس معرفی شدند و در ادامه محبوبیت خوبی را در بین محصولات مدل های مختلف تلویزیون پیدا کردند. تفاوت اصلی این نوع تلویزیون ها با تلویزیون های معمولی وجود LED هایی در پشت این نوع تلویزیون ها است که همرنگ پیکسل های موجود در تصویر نور تولید می کنند و به این صورت بجای حاشیه سیاه رنگ نور همرنگ تصویر بوجود میاید. با استفاده از این آموزش، برد آردوینو و LED های نواری آیسی دار هر مدل تلویزیون و مانیتور معمولی را می شود به Ambilight تبدیل کرد.

 

فهرست راهنمای ساخت Ambilight TV

 1. قطعات و ابزار آلات مورد نیاز
 2. ساخت و نصب فریم نگه دارنده LED ها
 3. اسکچ آردوینو و نرم افزار مورد نیاز
 4. نکات مهم
 5. جمع بندی کلی

 

۱-قطعات و ابزار آلات مورد نیاز

 • اولین و مهم ترین قطعه این آموزش مانیتور، تلویزیون یا نمایشگر آن است.
 • LED نواری متری آیسی دار، چیپ های WS2811 WS2812 WS2812B و SM16703p قابل استفاده هستند.[۱]
 • برد آردوینو، برد های اونو، نانو، دسیمال، میکرو و سایر برد هایی دست سازی که دارای ارتباط USB و میکروکنترلر atmega 8 16 32 هستند قابل استفاده است.[۲]
 • پیچ، مهره، واشر، سیم، چسب، بست زیپی و سایر موارد مصرفی در پروژه.
 • در مورد ابزار آلات، هویه، سیم لحیم و روغن. دریل و اره و پیچ گوشتی.

 

۲-ساخت و نصب فریم نگه دارنده LED ها

در قدم اول یک پارچه تمیز زیر دستتون پهن کنید.

20161020_122917

تلویزیون یا مانیتور رو به پشت روی زمین بگذارید.[۳]

20161020_1229311

یک تخته فیبر یا پلکسی به ابعاد پشت تلویزیون یا مانیتورتون تهیه کنید.[۴]

20161020_123117

جای پیچ ها و سوراخ های مربوط به نصب LED های نواری را با مداد یا اتود با دقت مشخص کنید. اگر نیاز بود جای سیم رو هم دربیارید.

20161020_125235

حالا با استفاده از ابزارآلاتی که گفته شد و یا در دسترس دارید جای سوراخ ها، بست های زیپی و در صورت نیاز سیم برق را در بیاورید.

20161020_135859

LED های نواری رو با بست زیپی یا چسب نصب کنید.

20161020_141802

اضافات کار رو حذف کنید. (اضافات بست های زیپی رو بچینید.)

20161020_141806

اسپیسر های مربوط به برد رو نصب کنید.[۵]

20161020_141904

لحیم کاری مربوطه به LED های نواری رو انجام  بدید و در نهایت سیم های مربوط به برق و ورودی LED ها رو به برد آردوینو خودتون وصل کنید.[۶]

20161020_165551

برد آردونو را با استفاده از پیچ روی اسپیسر ها یا فیبر یا پلکسی خودتون نصب کنید و در نهایت فیبر یا پلکسی خودتون را با چیچ و مهره به پشت تلویزیون یا مانتیور وصل کنید.

20161020_170620

کار نصب فریم در اینجا به پایان رسیده است. حالا میتوانید به بخش بعدی مراجعه نمایید.

 

۳-اسکچ آردوینو و نرم افزار مورد نیاز

با کلیک بر روی این لینک نرم افزار، اسکچ و لایبرری مورد نیاز را دانلود نمایید. بعد از اکسترکت آرشیو، لایبرری FastLED را در پوشه libraries واقع در پوشه نرم افزار آردوینو بریزید و با استفاده از نرم افزار آردوینو اسکچ مورد نظر یعنی AKlight را روی برد خودتان آپلود نمایید. در خط سوم مقدار تعداد LED ها و در خط چهارم پین خروجی دیتا از آردوینو رو مشخص نمایید.

#define NUM_LEDS 34
#define LED_DATA_PIN 3

در مرحله بعد نرم افزار Bambilight\Binary\Bambilight.exe را اجرا نمایید و مطابق مقادیر زیر آن را تنظیم نمایید.

Spots X تعداد LED های بالا یا پایین

Spots Y تعداد LED های چپ یا راست

Spot Width بسته به تعداد LED ها بین ۱۰ تا ۱۵۰ یا بیشتر

Spot Height بسته به تعداد LED ها بین ۱۰ تا ۱۵۰ یا بیشتر

Border Distance X 0

Border Distance Y 0

Offset X 0

Offset Y0

Com Port 0

LED Per Spot 1

Other Options 0

در نهایت هم تیک LED Output رو برای فعال کردن نرم افزار بزنید و در صورت نیاز آن را Minimize کنید.

 

۴-نکات مهم

* تعداد LED و نوع LED نواری که مصرف می کنید به خود شما و اندازه ی مانیتور یا تلویزیون شما مربوط است.

۱-از LED های نواری که یا پیکسل های دیگری که از چیپ های دیگری نیز استفاده می کنند نیز میتوانید استفاده کنید ولی تهیه یا نوشتن لایبرری مربوطه به عهده ی خود شما خواهد بود.

۲-اگر برد آردوینو شما مثل مورد استفاده شده در این پروژه دست ساز است. برای ارتباط USB از یک مبدل USB به TTL استفاده نمایید.

۳-تحت هیچ شرایطی به پنل نمایشگر یا تلویزیون خود فشار وارد نکنید و قبل از خواباندن آن به پشت حتما از خالی بودن سطح زمین از هرگونه شی خارجی و جسم سخت اطمینان حاصل نمایید. کوچک ترین فشار به پنل نمایشگر یا تلویزیون شما به آن آسیب وارد خواهد کرد.

۴-اگر مهارت خاصی مانند کابینت سازی، نجاری و حتی آلمینیوم سازی دارید از آن استفاده نمایید. نوع فریم مهم نیست. تنها استحکام، اندازه، ابعاد و جای گیری درست آن مهم است.

۵-نصب اسپیسر اختیاری است ولی اگر از آن ها استفاده میکنید بین برد و اسپیسر از واشر کاغذی استفاده کنید تا از اتصالی های احتمالی جلوگیری کند.

۶-LED های نواری چیپ دار، دارای جهت هستند. یعنی پایه ورودی دیتا یا Data In و پایه خروجی دیتا Data Out باید در جای صحیح قرار بگیرد. جهت قرار گیری اولین ورودی دیتا در تصاویر مشخص شده است. (سیم های مشکی متصل به آردوینو.) سایر موارد به ترتیب به صورت سری مخالف عقربه های ساعت به هم متصل می شوند. (هر پین Data out به Data In بعدی)

۷-روی LED های نواری ولتاژ ورودی آن ها نوشته شده است. از حد مجاز فراتر نروید.

 

۵-جمع بندی کلی

با این که در نظر خیلی از علاقه مندان وجود یک همچین قابلیتی بسیار مناسب و مفید خواهد بود، افرادی در مقابل نیز هستند که ممکن است این قابلیت را خرج اضافه بدانند و یا از آن استفاده نکنند. به هر صورت هر جور صلاح میدونی عمل کنید و اجازه ندید دیگران برای زندگی شما تصمیم بگیرند. امیدوارم از این آموزش لذت ببرید.

 

20161020_182042_hdr

20161021_170129_hdr

20161020_182008_hdr

20161020_182236_hdr

سفارش پروژه و خرید موارد موجود در سایت

در صورتی که تمایل به انجام پروژه و یا قصد خرید موارد موجود در سایت را دارید، با استفاده از اطلاعات ذکر شده در این صفحه با ما در ارتباط باشید. توجه داشته باشید رعایت قوانین و احترام گذاشتن به شیوه ی کاری مجموعه الزامی است. چنانچه امکان انجام پروژه ی شما وجود داشته باشد بعد از ارزش یابی پروژه ی شما قیمت حدودی آن خدمت شما اعلام خواهد شد و در صورت تمایل پروژه ی شما تکمیل خواهد شد.

درمورد مدیریت مجموعه

ابوالفضل خزائی

با سلام و تشکر از بازدید شما؛ این وب سایت با هدف انتشار مطالب، دانش و تجربه ی من در زمینه های الکترونیک، کامپیوتر، مدیریت سرور، مکانیک و ماشین آلات صنعتی، کنسول های بازی و ... راه اندازی شده است. امیدوارم از مطالب آن استفاده کنید، لذت ببرید و با نظرات، انتقادات و پیشنهادات خودتان به پیشرفت آن کمک کنید. ابوالفضل خزائی

برای این مطلب 2 نظر ثبت شده است.

 1. shayan tale در تاریخ 7 بهمن 1395 می فرماید :

  سلام ای کاش میشد خودتو تهیه می کردید لوازم رو و یکم حتی برای خود کسب در آمد می کردید
  واقعا سایتتون عالیه
  دکمه ی خاموشی هم داره؟
  ما فقط سر هم میکردیم چون یکی مثل من نمیدونه چطور اینارو تهیه کنه

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 7 بهمن 1395 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   از طریق تلگرام در تماس باشید براتون انجام خواهد شد. دکمه ی خاموش و روشن خیر ولی امکان اضافه کردنش هست.

   موفق و موید باشید.تذکر مهم : نام و نام خانوادگی صحیح و کامل خود را به فارسی تایپ کنید.
تذکر مهم : به پیغام هایی که در نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آیدی تلگرام یا شماره واتزاپ آن ها مغایرت وجود داشته باشد پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : پر کردن تمامی فیلد ها با اطلاعات صحیح و معتبر برای ارسال نظر/سوال اجباری است. به نظرات و سوالاتی که اطلاعات آن ها صحیح نیست پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : در صورتی که در ثبت اولین پیغام خود قوانین سایت را رعایت نکنید، سیستم به صورت اتوماتیک پیغام های بعدی شما را حتی در صورت اصلاح اطلاعات حذف خواهد کرد.

جدیدترین نوشته های تارنما