به تارنمای مجموعه ی AKTonics خوش آمدید

لطفا در نظر داشته باشید با توجه به مشغله ی کاری زیاد بروزرسانی سایت و اضافه کردن محتوی جدید به کندی پیش خواهد رفت. همچنین در با توجه به کمبود وقت کافی برای مواردی که در جای درست ثبت نشده اند، هرگونه نظر یا پیغامی که در جای مناسب ثبت نشده باشد بدون اطلاع قبلی حذف خواهد شد. لطفا برای راهنمایی در مورد یک مطلب خاص در بخش انتهایی همان صفحه سوال خود را ثبت کنید و برای خرید از سایت، سفارش پروژه یا پشتیبانی موارد خریداری شده از طریق صفحه ی تماس با ما روی پیام رسان واتزاپ یا تلگرام پیغام ثبت کنید. خواهشمندیم از موارد بیهوده بپرهیزید. از همراهی و شکیبایی شما متشکریم...

آشنایی با مقاومت ها – صفر تا صد

style

مقاومت قطعه ای است که اغلب از آن برای کنترل و کاهش ولتاژ و جریان در مدار های الکترونیکی استفاده می شود. مقاومت ها در انواع و شکل های مختلفی متناسب با کاربرد ها و نیاز های مختلف تولید می شوند. در ادامه با انواع مقاومت، نحوه ی استفاده از آن ها، قوانین و فرمول های آن ها و نحوه ی محاسبه ی مقدار یک مقاومت آشنا خواهید شد.

فهرست کلی

۱-انواع واشکال مختلف مقاومت ها

۲-نحوه ی عملکرد مقاومت ها

۳-مقاومت ها در شماتیک و در مدار ها

۴-قانون اهم، مقاومت های موازی و مقاومت های سری

۵-انتخاب صحیح نوع و توان مقاومت در مدار

۶-مقاومت های DIP و نحوه ی مشخص کردن مقدار آن ها

۷- مقاومت های SMD و نحوه ی مشخص کردن مقدار آن ها

 

۱-انواع واشکال مختلف مقاومت ها

مقاومت ها بسته به توان، نوع مصرف و کاربرد، میزان ولتاژ و جریان قابل تحمل، سایز و اندازه در پکیج های مختلفی تولید می شوند. از پرکاربردترین مقاومت های موجود می توان به مقاومت های ۱/۸ باضریب خطای ۵ درصد و مقاومت های SMD در سایز های مختلف اشاره کرد. معمولا در کاربرد های ساده و ابتدایی میتوان از مدل های مختلف مقاومت استفاده کرد ولی مهم آن است که تفاوت مابین مقاومت ها را بدانیم و با توجه به کاربرد از نوع صحیح در جای خود استفاده کنیم. در تصویر زیر برخی از اشکال مقاومت ها را می توانید مشاهده کنید.

انواع مقاومت و کاربرد هر یک :

مقاومت های ۰٫۱۲۵ وات تا ۳ وات با ضریب خطای ۱، ۲ و ۵ درصد : از این مقاومت ها در مدار های الکترونیکی استفاده می شود. با استفاده از رابطه ی توان، جریان و ولتاژ می توان مقاومت مناسب را برای کار خود انتخاب کرد.

مقاومت های ۵ تا ۱۰۰ آجری و فلزی : از این مقاومت ها برای موارد ولتاژ/جریان بالا، تولید گرما و یا مواردی که بازدهی بالا مد نظر است استفاده می شود. این مقاومت ها نیز از رابطه ی توان، جریان و ولتاژ پیروی می کنند.

رابطه ی توان، جریان و ولتاژ (ولتاژ DC) : در رابطه ی زیر I : جریان برحسب آمپر، P : توان برحسب وات و V : ولتاژ برحسب ولت است. برای مثال یک مقاومت ۰٫۱۲۵ وات در ولتاژ ۱۲ ولت تنها می تواند جریان ۰٫۰۱۰ آمپر یا ۱۰ میلی آمپر را از خودش عبور دهد یا یک مقاومت ۰٫۵ وات در ولتاژ ۱۲ ولت جریانی معادل ۰٫۰۴۱ یا ۴۱ میلی آمپر را از خود عبور دهد. به همین ترتیب برای سایر موارد نیز به همین ترتب می توان مقدار جریان قابل عبور مناسب را از رابطه ی زیر بدست آورد.

I = P / V

مقاومت های SMD : از این مقاومت ها در برد های SMD استفاده می شود. این مقاومت ها دارای توان تحمل ولتاژ و جریان پایینی هستند و معمولا در کار های ظریف از آن ها استفاده می شود. مونتاژ موارد SMD معمولا توسط ماشین آلات انجام می شود. مونتاژ دستی این موارد نیازمند دقت بالا و زمان بر است.

مقاومت های اره ای، شبکه ای و یا مجموعه ای : این مقاومت ها معمولا چند مقاومت با یک پایه مشترک هستند. از آن ها برای جلوگیری از تعداد زیاد مقاومت روی برد استفاده می شود. یعنی مثلا بجای نصب و لحیم کاری ده مقاومت یک مقاومت شبکه ی ده تایی روی برد قرار می گیرد. شرط استفاده از آن ها پایه مشترک بین مقاومت ها است.

مقاومت های حرارتی NTC/PTC یا متغیر با دمای مثبت/منفی : مقدار این مقاومت ها با تغییر دما، کاهش یا افزایش می یابد. مقدار مقاومت های PTC متناسب با افزایش یا کاهش دما، افزایش یا کاهش می یابد و مقدار مقاومت های NTC به صورت برعکس با افزایش و یا کاهش دما، کاهش و افزایش می یابند.

انواع وریستور : رفتار این مقاومت به گونه ای است که مقدار آن با توجه به ولتاژ اعمال شده به آن تغییر می کند. هر چه ولتاژ بیشتر باشد مقاومت این قطعه کمتر می شود و هر چه ولتاژ کمتر باشد مقاومت این قطعه بیشتر می گردد.

انواع پتاسیومتر، مولتی ترن، انواع مقاومت متغیر : این قطعات این قابلیت را دارند که مقدار آن ها معمولا به وسلیه ی اهرم یا پیچی تنظیم شود، یعنی مقدار خروجی آن ها در یک بازه ی مشخصی قابل تنظیم باشد. تفاوت مولتی ترن با پتاسیومتر در تعداد دور های آن ها است، پتاسیومتر ها معمولا دارای یک دور هستند و مولتی ترن ها معمولا دارای ده دور، به همین مولتی ترن ها از دقت بالاتر و محدوده ی قابل تنظیم گسترده تری برخوردار هستند.
 

۲-نحوه ی عملکرد مقاومت ها

رودخانه ای با جریان آب قوی را که از کنار مزرعه ای میگذرد را در نظر بگیرید، اگر بخواهید مزرعه را با این جریان قوی آب یاری کنید محصولاتتان را شسته و از بین خواهد برد، برای کاهش جریان آب و محدود کردن آن به ناچار از یک لوله با قطر مناسب استفاده خواهید کرد. مقاومت ها نیز به صورت کلی رفتار مشابهی را در مدار های الکترونیکی دارند. از یک طرف جریان و ولتاژ را گرفته و با توجه به مقدارشان خروجی مناسبی را برای قطعه ای که با آن در ارتباط هستند فراهم می کنند.

 

۳-مقاومت ها در شماتیک و در مدار ها

از آنجایی که انواع و اشکال مختلفی از مقاومت ها تولید شده و در بازار موجود هستند، برای جلوگیری از استفاده کردن نوع اشتباه مقاومت در مدار، شماتیک مختلفی برای انواع مقاومت در نظر گرفته شده است. در تصویر شماتیک مقاومت، پتاسیومتر و مقاومت متغییر را مشاهده می کنید. به شرط یکسان بودن مقدار قطعه از پتاسیومتر و مولتی ترن به جای یک دیگر می توانید استفاده نمایید.

 

۴-قانون اهم، مقاومت های موازی و مقاومت های سری

قانون اهم : رفتار یک مقاومت ایده آل از رابطه ی زیر بدست می آید.

V = I . R یا R = V / I

در رابطه ی بالا R : مقاومت برحسب اهم، V : ولتاژ برحسب ولت و I : جریان برحسب آمپر است. برای مثال اگر بخواهیم از یک منبع ۵ ولت جریان ۰٫۲ آمپر را بکشیم مقاومت برابر با ۵/۰٫۲ می شود که معادل ۲۵ اهم است و یا اگر یک مقاومت ۱۵۰ اهم به یک منبع ۱۲ ولتی وصل شده باشد جریان آن معادل ۱۲/۱۵۰ برابر با ۰٫۰۸ آمپر یا ۸۰ میلی آمپر می باشد. این مقادیر تنها در شرایط ایده آل یکسان و پایدار هستند و در واقعیت با درصد خطا همراه هستند.

مقاومت ها را میتوان به صورت سری و موازی با همدیگر بست و مقدار آن ها را با استفاده از رابطه ی زیر بدست آورد. این کار از نظر من عملی کاملا بیهوده و غیر منطقی است ولی از آنجایی که جزو مباحث مربوط به مقاومت ها است به آن اشاره کردم.

 

۵-انتخاب صحیح نوع و توان مقاومت در مدار

در بخش معرفی انواع و اشکال مقاومت ها کمی بالاتر در همین مقاله در مورد نحوه ی انتخاب صحیح مقاومت ها بسته به نوع توان و نوع آن ها بحث شد. لازم به ذکر است که استفاده از مقاومت هایی با توان پایین تر از سطح مناسب ممکن است در کوتاه مدت جوابگو باشد ولی در بلند مدت به قطعه ی شما آسیب خواهد رساند. سعی کنید برای استفاده از قطعات حساس با ولتاژ و جریان مانند LED ها از مقاومت استفاده کنید، چرا که مقاومت نوسان های وارد شده به قطعه را خواهد گرفت و طول عمر و بازدهی آن را افزایش خواهد داد. همچنین تولید حرارت در مقاومت ها امری رایج است و در صورتی که از حد معمول خارج نگردد قابل قبول است.

 

۶-مقاومت های DIP و نحوه ی مشخص کردن مقدار آن ها

مقاومت های DIP، پایه دار یا Through hole معمولا دارای چهار یا پنج حلقه ی رنگی روی بدنه ی خود هستند. سه یا چهار رنگ اول نمایشگر مقدار مقاومت و حلقه ی آخر که معمولا طلایی یا نقره ای است نمایشگر درصد خطای مقاومت یا تلورانس آن است. با استفاده از فرمول و جدول زیر میتوان این نوع مقاومت ها را محاسبه کرد. لازم به ذکر است مقدار عددی و تلورانس برخی مقاومت ها به صورت عددی روی آن ها نوشته شده است.

برای محاسبه ی مقاومت هایی که دارای چهار حلقه ی رنگی هستند، ابتدا تلورانس را که در یکی از سر ها قرار دارد پیدا میکنید، در شکل زیر حلقه طلایی تلورانس می باشد. سپس از سمت دیگر عدد دو حلقه ی اول و دوم را از سمت چپ به راست روی کاغذ مینویسیم. در شکل زیر یک و صفر عدد ده را تشکیل میدهند. سپس حلقه ی سوم را در آن ضرب می کنیم. در شکل زیر حلقه سوم آبی است که معادل توان ۶ عدد ده یا ۱۰۰۰۰۰۰ که همان یک مگا اهم است می شود پس این مقاومت ۱۰ مگا اهم است.

برای محاسبه ی مقاومت های پنج رنگ حلقه ی سوم را نیز مثل حلقه ی اول و دوم از چپ به راست روی کاغذ مینویسیم. مثلا ۱۰۵ و سپس حلقه ی چهارم را در آن ضرب میکنیم. مثلا توان صفر عدد ده و مقدار مقاومت معادل ۱۰۵ اهم و به همین روش سایر مقاومت ها را می توان به راحتی حساب کرد.

رنگ حلقه اول حلقه دوم

حلقه سوم

ضریب

تلورانس

درصد خطا

مشکی ۰ ۰ توان صفر عدد ده
قهوه ای ۱ ۱ توان یک عدد ده ۱%
قرمز ۲ ۲ توان دو عدد ده ۲%
نارنجی ۳ ۳ توان سه عدد ده
زرد ۴ ۴ توان چهار عدد ده
سبز ۵ ۵ توان پنج عدد ده ۰٫۵%
آبی ۶ ۶ توان شش عدد ده ۰٫۲۵%
بنفش ۷ ۷ توان هفت عدد ده ۰٫۱%
خاکستری ۸ ۸ ۰٫۰۵%
سفید ۹ ۹
نقره ای ۱۰%
طلایی ۵%

 

۷- مقاومت های SMD و نحوه ی مشخص کردن مقدار آن ها

روش محاسبه ی مقاومت های SMD از مقاومت های DIP آسان تر است. معمولا سه رقم عدد روی آن ها نوشته شده است. برای محسابه ی مقدار آن ها کافیست رقم سوم را توان عدد ۱۰ درنظر بگیرید و در دو عدد اول ضرب کنید. برای مثال وقتی روی یک مقاومت SMD عدد ۳۹۵ نوشته شده است. مقدار آن برابر ۳۹ ضربدر توان ۵ عدد ۱۰ یعنی ۱۰۰۰۰۰ است. پس مقدار این مقاومت ۳٫۹ مگا اهم است.

همچنین در جدول زیر مشخصات ابعادی و توان مقاومت های SMD را میتوانید مشاهده کنید.

پکیج (Imperial) طول (mm) عرض (mm) ارتفاع (mm) توان (watt)
۰۲۰۱ ۰٫۶ ۰٫۳ ۰٫۲۵ ۱/۲۰ یا ۰٫۰۵
۰۴۰۲ ۱٫۰ ۰٫۵ ۰٫۳۵ ۱/۱۶ یا ۰٫۰۶۲
۰۶۰۳ ۱٫۵۵ ۰٫۸۵ ۰٫۴۵ ۱/۱۰ یا ۰٫۱
۰۸۰۵ ۲٫۰ ۱٫۲ ۰٫۴۵ ۱/۸ یا ۰٫۱۲۵
۱۲۰۶ ۳٫۲ ۱٫۶ ۰٫۵۵ ۱/۴ یا ۰٫۲۵
۱۲۱۰ ۳٫۲ ۲٫۵ ۰٫۵۵ ۱/۲ یا ۰٫۵
۱۸۱۲ ۳٫۲ ۴٫۶ ۰٫۵۵ ۱
۲۰۱۰ ۵٫۰ ۲٫۵ ۰٫۶ ۳/۴ یا ۰٫۷۵
۲۵۱۲ ۶٫۳ ۳٫۲ ۰٫۶ ۱

سفارش پروژه و خرید موارد موجود در سایت

در صورتی که تمایل به انجام پروژه و یا قصد خرید موارد موجود در سایت را دارید، با استفاده از اطلاعات ذکر شده در این صفحه با ما در ارتباط باشید. توجه داشته باشید رعایت قوانین و احترام گذاشتن به شیوه ی کاری مجموعه الزامی است. چنانچه امکان انجام پروژه ی شما وجود داشته باشد بعد از ارزش یابی پروژه ی شما قیمت حدودی آن خدمت شما اعلام خواهد شد و در صورت تمایل پروژه ی شما تکمیل خواهد شد.

درمورد مدیریت مجموعه

ابوالفضل خزائی

با سلام و تشکر از بازدید شما؛ این وب سایت با هدف انتشار مطالب، دانش و تجربه ی من در زمینه های الکترونیک، کامپیوتر، مدیریت سرور، مکانیک و ماشین آلات صنعتی، کنسول های بازی و ... راه اندازی شده است. امیدوارم از مطالب آن استفاده کنید، لذت ببرید و با نظرات، انتقادات و پیشنهادات خودتان به پیشرفت آن کمک کنید. ابوالفضل خزائی

برای این مطلب 29 نظر ثبت شده است.

 1. kuomars در تاریخ 30 تیر 1396 می فرماید :

  عزیز تشکر از مطلب اموزنده و خوبتان سوالی دارم مثلا میشود مقاومت 100 اهم دو وات را بجای مقاومت 100 اهم یک چهارم وات بکار ببریم و مشکلی در مدار بوجود نمیاید؟ سپاس فراوان

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 30 تیر 1396 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   از وات بالاتر میتوان بجای وات پایین تر استفاده کرد ولی برعکس این عمل، خیر. همچنین استفاده از وات بالاتر بجای وات پایین تر هزینه اضافه است و در صورت صحت محاسبات مدار در صورت استفاده از وات پایین تر بجای وات بالاتر، مقاومت داغ کرده و در نهایت می سوزد.

   موفق و موید باشید.

   • kuomars در تاریخ 30 تیر 1396 می فرماید :

    خیلی ممنون از راهنمایی مفیدتان تشکر فراوان

 2. مرضیه پیری در تاریخ 18 مهر 1396 می فرماید :

  سلام … بخرم؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 18 مهر 1396 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پیغام شما با توجه به عدم ارائه ی اکانت تلگرام معتبر پاسخ داده نخواهد شد.

   موفق و موید باشید.

 3. فرهاد کرمی در تاریخ 16 آذر 1396 می فرماید :

  با درود: از شما مهندس عزیز کمال تشکر را دارم امیدوارم در کارتان پیروز باشید

 4. فرهاد کرمی در تاریخ 16 آذر 1396 می فرماید :

  با درود فراوان :مهندس عزیز ،رشته دانشگاهی من برق می باشد اما به تعمییرات الکترونیک هم علاقه مند شده ام ،اما راستش را بخواهید در باره چگونگی انتخاب ابزار مورد نیاز وحتی یک کتاب درمورد تست قطعات الکترونیک سرگردان هستم ،امید وارم ،در باره انتخاب نوع مولتی متر وانتخاب کتاب به اینجانب کمک کنید. از اینکه مزاحم وقت شما شده ام پوزش می طلبم.

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 16 آذر 1396 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   در مورد مولتی متر و کتاب از فروشندگان محترم سوال کنید.

   موفق و موید باشید.

   • فرهاد کرمی در تاریخ 18 آذر 1396 می فرماید :

    چشم ،دست شما درد نکند واقعا از مطالب مفید تان بسیار بهر ه بردم وعلاقه مندیم به الکترونیک بیشتر شده است ،خداوند به شما طول عمر بدهد که علم خود را به دیگران هدیه می کنید.

 5. Iran در تاریخ 12 مرداد 1397 می فرماید :

  باسلام…

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 12 مرداد 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پیغام شما با توجه به عدم ارائه ی اطلاعات صحیح و معتبر پاسخ داده نخواهد شد. از ارسال پیغام مجدد خودداری فرمایید، پیغام شما حتی بعد از اصلاح اطلاعات پاسخ داده نخواهد شد. دلیل : عدم ارائه آیدی تلگرام صحیح و معتبر، عدم ارائه ی نام و نام خانوادگی صحیح.

   موفق و موید باشید.

 6. حامد نجفی در تاریخ 26 خرداد 1398 می فرماید :

  با عرض سلام خدمت جناب مهندس خزاعی .میخواستم سوال کنم درکارهای موازی که چند مقاومت موازی شده اند میزان ولت ورودی تغییر میکند باخیر درآمدزایی شده چطور متشکرم

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 26 خرداد 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   خزائی هستم، متاسفانه پیغام ثبت شده ناواضح و ناقض هست. مجدد پیغام خودتان را با دقت و املای صحیح بنویسید.

   موفق و موید باشید.

 7. محمد طاها حسینی زاده در تاریخ 3 تیر 1398 می فرماید :

  خوب بود ولی قطب منفی و مثبت مقاومت را هیچ کس تو هیچ سایتی نمیگه لطفا راهنمایی کنید

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 3 تیر 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   مقاومت قطب مثبت و منفی ندارد. در هر جهتی نصب کنید مشکلی ندارد.

   موفق و موید باشید.

 8. محمدطاها حسینی زاده در تاریخ 3 تیر 1398 می فرماید :

  قطب منفی و مثبت مقاومت را کسی تو هیچ سایتی نگفته چجوری رو کیت نصبش کنم وقتی نمیدونم قطب منفی و مثبت مقاومت چیه لطفا راهنمایی کنید

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 3 تیر 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پاسخ شما داده شده است. مقاومت دارای قطب مثبت و منفی ندارد و در هر دو جهت قابل نصب می باشد.

   موفق و موید باشید.

 9. ایرج عبادی در تاریخ 27 مهر 1398 می فرماید :

  باسلام واحترام.
  مطالبی که مرقوم فرمودیدبسیارعالی بودواززحمتی که کشیده ایدخیلی متشکرم .
  فقط درموردمقاومت های فیوزی مطلبی مرقوم نفرمودید.

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 27 مهر 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   از نظر بنده چیزی تحت عنوان مقاومت فیوزی نداریم. هر چیزی که پکیجش شبیه به مقاومت هست، مقاومت نیست و در دسته بندی مقاومت جا نمی گیرد. چیزی که شما مد نظر دارید جزء دسته بندی فیوز های قابل برگشت و فیوز های غیر قابل برگشت است. اگر مطلبی راجع به فیوز ها نوشتم حتما راجع بهشون حرف میزنم.

   موفق و موید باشید.

 10. داود خیری در تاریخ 5 آبان 1398 می فرماید :

  با سلام و احترام
  خواستم بدونم که مقاومت ها ورودی یا خروجی دارند ممنون از محبت شما . آرزوی موفقیت دارم برای حضرتعالی

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 5 آبان 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   خیر، مقاومت دارای ورودی/ خروجی/ سمت/جهت/قطب/… نمی باشد.

   موفق و موید باشید.

 11. محمد عباسی در تاریخ 17 آبان 1398 می فرماید :

  درود و خسته نباشید
  ممنون از مطالب مفید
  سوال بنده دراین خصوص هست که توان مقاومت های smd رو چطور متوجه بشیم. هیچ اطلاعاتی از توان مقاومت smd وجود ندارد

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 17 آبان 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   توان مقاومت های SMD به همراه اندازه ی هر پکیج به انتهای مطلب اضافه شد.

   موفق و موید باشید.

 12. نیما محمدی در تاریخ 24 آذر 1398 می فرماید :

  با سلام
  می‌خواستم بدونم چجوری میشه توان قابل تحمل یه مقاومت DIP رو از روی اندازه ش فهمید

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 24 آذر 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   کاملا با چشم قابل تشخیص هست. اگر با سایز های مختلف آشنایی ندارید از هر سایز تهیه کنید مقایسه کنید. خیلی زود متوجه تفاتشون خواهید و میتونید از این پس از روی اندازه توان مقاومت رو بفهمید.

   موفق و موید باشید.

 13. شمسی در تاریخ 28 آذر 1398 می فرماید :

  میشه…گرفت؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 29 آذر 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پیغام شما توسط سیستم اتوماتیک تشخیص هرزنامه بدلیل ثبت اطلاعات فردی نادرست قفل شده است. لطفا برای رفع این مشکل با مدیریت تماس بگیرید.

   موفق و موید باشید.

 14. سجاد شکوهی پور در تاریخ 24 اردیبهشت 1399 می فرماید :

  باسلام وخسته نباشید وتشکر بابات مطالب .‌یک دستگاه دیمر درام که سه خروجی ۶امپری دارد که یکیش مربوط به روشن کردن لامپ رشته ای ۲۰۰وات هست خروجی این قسمت که مربوط به لاپ رشته ای مباشد مقاومت سرراهش که دوعدد بود باهم سری بودن سوخت بردم پیش تعمیر کار چون رنگ مقاومت ها مشخص نبود از وسط نصف کرد گفت باید ۴۷۰ اهم بزاری وقتی تعویض کرو برام به صورت عادی خروجی لامپ رشته ای برق دار شد ولی وقتی مصرف کننده وصل شد نقاومت دوباره سوخت خواستم بدونم چه نقاومتی بزارم براش ..دستگاه دیمرم ۲۲۰ ولته مابقی خروجی ها مشکلی ندارن

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 24 اردیبهشت 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   بدون بررسی دقیق حضوری توسط فرد دارای تجربه و دانش کافی امکان پاسخگویی به این سوال وجود ندارد.

   موفق و موید باشید.تذکر مهم : نام و نام خانوادگی صحیح و کامل خود را به فارسی تایپ کنید.
تذکر مهم : به پیغام هایی که در نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آیدی تلگرام یا شماره واتزاپ آن ها مغایرت وجود داشته باشد پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : پر کردن تمامی فیلد ها با اطلاعات صحیح و معتبر برای ارسال نظر/سوال اجباری است. به نظرات و سوالاتی که اطلاعات آن ها صحیح نیست پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : در صورتی که در ثبت اولین پیغام خود قوانین سایت را رعایت نکنید، سیستم به صورت اتوماتیک پیغام های بعدی شما را حتی در صورت اصلاح اطلاعات حذف خواهد کرد.

جدیدترین نوشته های تارنما