به تارنمای مجموعه ی AKTonics خوش آمدید

لطفا در نظر داشته باشید با توجه به مشغله ی کاری زیاد بروزرسانی سایت و اضافه کردن محتوی جدید به کندی پیش خواهد رفت. همچنین در با توجه به کمبود وقت کافی برای مواردی که در جای درست ثبت نشده اند، هرگونه نظر یا پیغامی که در جای مناسب ثبت نشده باشد بدون اطلاع قبلی حذف خواهد شد. لطفا برای راهنمایی در مورد یک مطلب خاص در بخش انتهایی همان صفحه سوال خود را ثبت کنید و برای خرید از سایت، سفارش پروژه یا پشتیبانی موارد خریداری شده از طریق صفحه ی تماس با ما روی پیام رسان واتزاپ یا تلگرام پیغام ثبت کنید. خواهشمندیم از موارد بیهوده بپرهیزید. از همراهی و شکیبایی شما متشکریم...

آشنایی با LED ها – صفر تا صد

style

20160922_171106-cover

کلمه ی انگلیسی LED یا به صورت کامل Light Emitting Diode به نوعی از دیود های اتصال پی-ان گفته می شود که با عبور جریان از آن ها نور تولید می شود. تفاوت اصلی این نوع دیود ها با دیود های معمولی در تولید نور است. در این پست به معرفی و آموزش کامل LED می پردازیم.

 

فهرست راهنمای کامل LED

 1. نکات اولیه یا بیسیک یک LED
 2. روشن کردن یک LED
 3. انتخاب و استفاده LED مناسب
 4. جمع بندی کلی

 

۱-نکات اولیه یا بیسیک یک LED

led-anode-cathode

 • LED به صورت ساده انرژی الکتریکی را به انرژی نورانی یا نور تبدیل می کند.
 • دارای دو قطب مثبت و منفی است. کاتد منفی و آند مثبت است.
 • قطب منفی معمولا با یک خط کنار LED مشخص شده است.
 • در LED های دو رنگ یا چند رنگ با قابلیت کنترل مجزا هر رنگ، معمولا یا پایه آند یا پایه کاتد مشترک است.
 • LED هایی با چیپ داخلی تولید شده اند که قابلیت کنترل تنها با استفاده از یک پایه به صورت مجزا را دارند.
 • در اتصال معکوس قطب ها در جریان و ولتاژ تحمل(تایین شده از سمت سازنده) نمی سوزد.
 • ولتاژ ورودی هر LED بسته به نوع و رنگ معمولا بین ۱٫۸ تا ۴ ولت است.
 • جریان عبوری هر LED بسته به نوع و رنگ معمولا بین ۱۰ تا ۴۰۰ میلی آمپر است.
 • اکثر LED های معمولی حداکثر جریان عبوری ۲۰ میلی آمپر دارند.
 • LED ها در رنگ ها، سایز ها و شکل های مختلفی تولید می شوند.

 

۲-روشن کردن یک LED

led-rainbow

قبل از روشن کردن یک LED باید به این مطلب دقت کنید که هرگز یک LED را به صورت مستقیم به باتری یا منبع تغذیه وصل نکنید! برای روشن کردن یک LED میتوان به روش سری و برای روشن کردن چند LED به دوصورت موازی یا سری می توان عمل کرد. در هر صورت استفاده از یک مقاومت برای روشن کردن LED لازم است.

R = (V1V2) / I

با استفاده از فرمول بالا به راحتی میتوان ولتاژ ورودی و مقاومت لازم برای یک LED را حساب کرد. در فرمول بالا R مقاومت بر حسب اهم. V1 ولتاژ منبع تغذیه بر حسب ولت. V2 ولتاژ ورودی LED که معمولا روی بسته های آن ها یا داخل دیتاشیت آنها نوشته شده بر حسب ولت است و I جریان مصرفی LED بر حسب آمپر است.

 

led-1

قضیه برای استفاده از یک LED بسیار روشن و واضح است. فرض را بر آن میگیریم که ولتاژ منبع تغذیه ۱۲ ولت است و ولتاژ LED برابر ۳٫۴ ولت و جریان آن ۲۰ میلی آمپر است و تعداد LED ها ۱ عدد است. با توجه به این مقادیر و فرمول بالا مقاومت لازم ۴۳۰ اهم و نزدیک ترین مقدار بالاتر آن ۴۷۰ اهم است.

R = ( 12V3.4V ) / 0.020A => R = 430 ohm

 

led-3s

حالا با استفاده از فرمول بالا مقدار مقاومت را برای سه LED به صورت سری شده محاسبه می کنیم. همچنان فرض را بر آن میگیریم که ولتاژ منبع تغذیه ۱۲ ولت است و ولتاژ LED برابر ۳٫۴ ولت و جریان آن ۲۰ میلی آمپر است و تعداد LED ها ۳ عدد است. با توجه به این مقادیر و فرمول بالا مقاومت لازم ۹۰ اهم و نزدیک ترین مقدار بالاتر آن ۱۰۰ اهم است.

R = ( 12V – [ 3.4V x3 ] ) / 0.020A => R = 90 ohm

 

led-3p

حالا با استفاده از فرمول بالا مقدار مقاومت را برای سه LED به صورت موازی شده محاسبه می کنیم. همچنان فرض را بر آن میگیریم که ولتاژ منبع تغذیه ۱۲ ولت است و ولتاژ LED برابر ۳٫۴ ولت و جریان آن ۲۰ میلی آمپر است و تعداد LED ها ۳ عدد است. با توجه به این مقادیر و فرمول بالا مقاومت لازم ۱۴۳ اهم و نزدیک ترین مقدار بالاتر آن ۱۵۰ اهم است.

R = ( 12V3.4V ) / [ 0.020A x3 ] => R = 143.33 ohm

در صورتی که عدد اعشاری بدست آمد یا مقدار مقاومت بدست آمده موجود نبود از نزدیک ترین مقدار بالاتر آن استفاده کنید.

 

۳-انتخاب و استفاده LED مناسب

امروزه LED ها در انواع رنگ ها و نوع های مختلف تولید می شوند. بعضی از آنها دارای نور بسیار زیاد، برخی دارای نور متوسط، برخی دارای نور کم و … هستند. برخی گرد، برخی بیضی، برخی چهارگوش و برخی … هستند. برخی قرمز، برخی آبی، برخی سبز، برخی زرد، برخی سفید و … هستند. برخی دارای هیت سینک هستند و برخی دیگر خیر.

انتخاب LED مناسب برای نوع مصرفی شما امری مهم است، برای مثال اگر از LED های هایبرایت برای موارد نمایشگر وضعیت یا Status استفاده کنید ممکن است در شب موجب آزار و اذیت مصرف کننده شوند. برای مثال فرض کنید مودم یا روتر شما بجای LED های SMD کوچک از LED های اوال ۵ میلی متری استفاده میکرد. نور تولید شده توسط این چراغ ها در شب موجب آزار شما می شدند. یا فرض کنید برای تابلو LED بجای LED های اوال و کلاهی از LED های اساتوس ۳ میلی متری استفاده می شد. مسلما نور تولیدی این تابلو قابل قبول نخواهد بود.

برای انتخاب صحیح LED، سه فاکتور رنگ، نوع، اندازه را در نظر بگیرید. با این سه مورد می توانید LED مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

 

۴-جمع بندی کلی

و در آخر اینکه LED ها معمولا قیمت ارزانی دارند، درست است که قطعات حساسی هستند ولی با کمی آزمایش و خطا، رعایت موارد ضروری مانند ولتاژ ورودی و خروجی، استفاده از درایور یا مقاومت مناسب و … با کمی تلاش و زحمت می توانید قلق آن ها را بدست آورید.

این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است با استفاده از مقاومت یا درایور اشتباه LED را روشن کنید، اما این امر به معنی استفاده درست و صحیح از آن LED نیست و مسلما از طول عمر آن کاسته خواهد شد. همواره سعی کنید ولتاژ و جریان ورودی را در محدوده پیشنهادی توسط سازنده نگه دارید تا طول عمر و پایداری مناسبی را بدست بیاورید.

سفارش پروژه و خرید موارد موجود در سایت

در صورتی که تمایل به انجام پروژه و یا قصد خرید موارد موجود در سایت را دارید، با استفاده از اطلاعات ذکر شده در این صفحه با ما در ارتباط باشید. توجه داشته باشید رعایت قوانین و احترام گذاشتن به شیوه ی کاری مجموعه الزامی است. چنانچه امکان انجام پروژه ی شما وجود داشته باشد بعد از ارزش یابی پروژه ی شما قیمت حدودی آن خدمت شما اعلام خواهد شد و در صورت تمایل پروژه ی شما تکمیل خواهد شد.

درمورد مدیریت مجموعه

ابوالفضل خزائی

با سلام و تشکر از بازدید شما؛ این وب سایت با هدف انتشار مطالب، دانش و تجربه ی من در زمینه های الکترونیک، کامپیوتر، مدیریت سرور، مکانیک و ماشین آلات صنعتی، کنسول های بازی و ... راه اندازی شده است. امیدوارم از مطالب آن استفاده کنید، لذت ببرید و با نظرات، انتقادات و پیشنهادات خودتان به پیشرفت آن کمک کنید. ابوالفضل خزائی

برای این مطلب 11 نظر ثبت شده است.

 1. حمید در تاریخ 14 آذر 1395 می فرماید :

  سلام
  بسیار عالی است !
  من خیلی دنبال فرمول مقاومت برای LED توی اینترنت گشتم
  هیچکس توضیح درست و حسابی نداده بود

  خیلی ممنونم از لطف شما

 2. هادی در تاریخ 6 اسفند 1395 می فرماید :

  درود بر شما
  بسیار عالی توضیح دادید
  سپاسگذارم

 3. منصور علی پور در تاریخ 23 مهر 1396 می فرماید :

  سلام مهندس، سوالم به موضوع مرتبط نیست ولی اگه میتونی جوابمو با تلگرام بده لطفا ثواب داره بخدا
  میخوام بدونم چطوری میتونم یک بازر رو روی برد مدار آب سنج اموزشی کار بذارم که با عملکرد سیستم بازر به صدا در بیاد

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 1 آبان 1396 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پاسخ شما به صورت مفصل در تلگرام داده شد و مشکل شما به صورت کامل توضیح داده شد و با توجه به جواب دریافت شده از سمت شما با توجه به توضیحات ارائه شده از جانب ما مشکل شما حل شده است.

   موفق و موید باشید.

 4. سامان در تاریخ 21 بهمن 1396 می فرماید :

  سلام، خیلی کوتاه کامل و مفید توضیح دادین درود بر شما

 5. علی حسنی در تاریخ 16 تیر 1397 می فرماید :

  سلام برای روشن کردن سه ال ای دی سری شده با برق 5 ولت چه باید کرد

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 16 تیر 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پنج ولت برای سری کردن سه LED مناسب نیست. همانطور که به صورت واضح توضیح داده شده است، ولتاژ تغذیه باید از ولتاژ مصرفی LED بالاتر و به وسیله ی درایور دقیقا به اندازه ی نیاز LED تنظیم شود. اگر پنج ولت صورت سری به سه LED بدون درایور نیز متصل شود، هر LED ولتاژی معادل 1.6 ولت را دریافت خواهد کرد که اصلا مناسب نیست.

   موفق و موید باشید.

 6. صباح فرامرزی در تاریخ 26 خرداد 1398 می فرماید :

  سلام مهندس خسته نباشید .یه سوال داشتم.
  اگر مقاومت را به پایه مثبت ال ای دی وصل کنیم آیاصحیح است یا اشتباه است و مشکل دراین رابطه چیست؟؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 26 خرداد 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   تا زمانی که مقدار مقاومت بسته به ولتاژ/جریان ورودی به LED و ولتاژ/جریان مصرفی LED مناسب باشد. پایه ی اتصال مقاومت به LED تفاوتی نخواهد کرد. به عبارت ساده تر تا زمانی که مقاومت برای محدود کردن جریان ورودی به LED مناسب باشد، پایه اهمیتی نخواهد داشت.

   موفق و موید باشید.

 7. آزیتاخسروی در تاریخ 6 آبان 1398 می فرماید :

  عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم یه چراغ قوه با باطری لیتیومی 18650 درست کنم که نورش زیاد باشه
  میشه بگین ازچه نوع led استفاده و چطور اینکارو بکنم؟
  سه تا باطری پاوربانک به صورت موازی دارم و درمجموع 8000mah هست
  ماژول پاوربانکم سوخته وبجای تعمیرپاوربانک میخوام چراغ قوه قوی بسازم
  سپاسگزارم ازلطفتون اگه تلگرام جوابمو بدین

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 7 آبان 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پیغام شما در تلگرام پاسخ شده است.

   موفق و موید باشید.تذکر مهم : نام و نام خانوادگی صحیح و کامل خود را به فارسی تایپ کنید.
تذکر مهم : به پیغام هایی که در نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آیدی تلگرام یا شماره واتزاپ آن ها مغایرت وجود داشته باشد پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : پر کردن تمامی فیلد ها با اطلاعات صحیح و معتبر برای ارسال نظر/سوال اجباری است. به نظرات و سوالاتی که اطلاعات آن ها صحیح نیست پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : در صورتی که در ثبت اولین پیغام خود قوانین سایت را رعایت نکنید، سیستم به صورت اتوماتیک پیغام های بعدی شما را حتی در صورت اصلاح اطلاعات حذف خواهد کرد.

جدیدترین نوشته های تارنما