به تارنمای مجموعه ی AKTonics خوش آمدید

لطفا در نظر داشته باشید با توجه به مشغله ی کاری زیاد بروزرسانی سایت و اضافه کردن محتوی جدید به کندی پیش خواهد رفت. همچنین در با توجه به کمبود وقت کافی برای مواردی که در جای درست ثبت نشده اند، هرگونه نظر یا پیغامی که در جای مناسب ثبت نشده باشد بدون اطلاع قبلی حذف خواهد شد. لطفا برای راهنمایی در مورد یک مطلب خاص در بخش انتهایی همان صفحه سوال خود را ثبت کنید و برای خرید از سایت، سفارش پروژه یا پشتیبانی موارد خریداری شده از طریق صفحه ی تماس با ما روی پیام رسان واتزاپ یا تلگرام پیغام ثبت کنید. خواهشمندیم از موارد بیهوده بپرهیزید. از همراهی و شکیبایی شما متشکریم...

راهنمای کامل آردوینو – صفر تا صد

style

arduino

آردوینو (Arduino) مجموعه نرم افزاری سخت افزاری بر پایه میکروکنترلر های Atmel است که در کشور ایتالیا شروع به کار کرد و پس از آن نمونه های ارزان چینی آن وارد بازار شدند. راحتی کار با نرم افزار آردوینو و لایه باز بودن برد های این مجموعه این دو ویژگی مهم آردوینو هستند و علاوه بر دو مورد قبلی، کتابخانه های فراوان هماهنگ با قطعات و سنسور های الکترونیکی و نمونه های زیاد مرتبط با این قطعات و سنسور ها، آردوینو را طی چند سال اخیر به محبوبیت فراوانی رسانده است.

 

فهرست راهنمای کامل آردوینو

 1. معرفی و مقایسه برد های مهم آردوینو
 2. معرفی مفاهیم کلی مرتبط با آردوینو
 3. نحوه ارتباط با برد های آردوینو
 4. آموزش نصب برنامه ی آردوینو و درایور CH340G
 5. نحوه کار با نرم افزار آردوینو
 6. نحوه اتصال سنسور ها و قطعات الکترونیکی به آردوینو
 7. نکات مهم در مورد آردوینو
 8. آموزش ساخت برد های آردوینو

 

۱-معرفی و مقایسه برد های مهم آردوینو

آردوینو اونو یا Arduino Uno

arduino_uno

اولین برد آردوینو اونو یا یک نام دارد که همزمان با نسخه ۱٫۰ نرم افزار آردوینو منتشر شد.این برد از ATmega328 به عنوان چیپ اصلی استفاده می کند که دارای ۱۴ پین دیجیتال که شش تای آنها از نوع PWM هستند  و ۶ پین آنالوگ است. این برد از ورودی USB و آداپتوری برای ارتباط با کامپیوتر و تغذیه مورد نیاز برد استفاده می کند.

 

آردوینو دسیمال یا Arduino Decimal

arduino_decimal

آردوینو دسیمال دقیقا شبیه به برد Uno است با این تفاوت که برای ارتباط USB از آی سی FT232 یا CH340 استفاده می کند. همین امر سبب کاهش پیچیدگی مدار و قیمت برد شده است. این برد از کلیه شیلد های موجود برای برد آردوینو اونو پشتیبانی می کند و از نظر ابعاد، ظاهر و جای پین ها با اونو یکسان است.

 

آردوینو نانو یا Arduino Nano

arduino_nano

برد آردوینو نانو نسخه کوچک شده برد دسیمال است. این برد از ATmega328 یا ATmega168 به عنوان چیپ اصلی استفاده می کند که هر دو دارای ۱۴ پین دیجیتال که شش تای آنها از نوع PWM هستند  و ۶ پین آنالوگ است. این برد از ورودی USB و آداپتوری برای ارتباط با کامپیوتر و تغذیه مورد نیاز برد استفاده می کند. و ارتباط USB آن با استفاده از آی سی FT232 یا CH340 است.

 

آردوینو پرو مینی یا Arduino Pro Mini

arduino_pro_min

برد آردوینو پرو مینی در دو ورژن ۵ ولت و ۳٫۳ ولت ارائه شده است. این برد از ارتباط USB استفاده نمی کند و برای برنامه نویسی (ریختن اسکتچ ها) باید از مبدل USB به Uart استفاده کرد. این برد از ATmega328 به عنوان چیپ اصلی استفاده می کند که دارای ۱۴ پین دیجیتال که شش تای آنها از نوع PWM هستند  و ۶ پین آنالوگ است. فرکانس کاری این برد روی ورژن ۵ ولت ۱۶ مگاهرتز و روی ورژن ۳٫۳ ولت ۸ مگاهرتز است. از این برد برای مواردی که نیاز به برنامه نویسی مداوم ندارند استفاده می شود. این بسیار کوچک و فشرده است.

 

آردوینو مگا یا Arduino Mega

arduino_mega

برد آردوینو مگا از ATmega2560 به عنوان چیپ اصلی استفاده می کند که دارای ۵۴ پین دیجیتال که پانزده تای آنها از نوع PWM هستند  و ۱۶ پین آنالوگ و ۴ ارتباط Uart است. این برد از ورودی USB و آداپتوری برای ارتباط با کامپیوتر و تغذیه مورد نیاز برد استفاده می کند. از این برد برای مواردی که نیاز به پین های دیجیتال یا آنالوگ بیشتر، رم بیشتر، حافظه بیشتر و یا نیاز به ارتباط Uart بیشتر است استفاده می شود.

 

آردوینو لیلی پد یا Arduino Lilypad

arduino_lilypad

برد آردوینو لیلی پد از ATmega328V و ATmega168V به عنوان چیپ اصلی استفاده می کند که هر دو دارای ۱۴ پین دیجیتال که شش تای آنها از نوع PWM هستند  و ۶ پین آنالوگ هستند. ویژگی اصلی لیلی پد استفاده از چیپ اصلی ورژن V است که مصرف جریان پایینی دارد. این برد از ارتباط USB استفاده نمی کند و برای برنامه نویسی (ریختن اسکتچ ها) باید مبدل USB به Uart استفاده کرد. فرکانس کاری این برد ۸ مگاهرتز است. از این برد بیشتر برای موارد طراحی لباس و مد استفاده میشود و به صورت گرد طراحی شده تا بتوان آن را با استفاده از نخ های رسانا روی پارچه دوخت. این برد توسط لیا بلوچی از مجموعه دیجی اسپارک طراحی شده است.

۲-معرفی مفاهیم کلی مرتبط با آردوینو

به صورت کلی در هر زمینه ای با شروع کار یک سری لغات و اصطلاحات مربوط به آن فعالیت در نظر گفته می شود. هدف از این کار رساندن بهتر منظور و جلوگیری از سوء تفاهم های احتمالی هست. هرچند که زمانی که فرد با این کلمات و موارد نا آشنا باشد و تازه وارد آن عرصه شده باشد دچار سردرگمی می شود و کار برای سخت تر و سخت می شود. در زیر لیستی از مهم ترین مفاهیم و اصطلاحات مربوط به آردوینو را مشاهده خواهید کرد.

-میکروکنترلر یا Microcontroller : میکروکنترلر یک واحد پردازنده کوچک دارای حافظه رم و رام است که با کدنویسی صحیح می تواند عملکرد های مختلفی داشته باشد.

-پروگرمر یا Programmer : بسته به نوع و مدل از پروگرمر برای برنامه ریزی آی سی های مختلف استفاده می شود. معروف ترین مدل ها میتوان به MKII و STK500 اشاره کرد.

-بوت لودر یا Bootloader : بوت لودر آردوینو کدی است که بر روی آی سی قرار میگیرد و امکان برنامه ریزی(آپلود اسکتچ) با استفاده پورت کام را بجای استفاده از پروگرمر برای کاربر فراهم می سازد.

-اسکچ یا Sketch : برنامه های نوشته شده داخل نرم افزار آردوینو اسکچ نام دارند.

-کامپایل یا Compile : بررسی اسکچ ها درون برنامه آردوینو به منظور پیدا کردن مشکل و یا اطمینان از صحیح بودن کد های نوشته شده کامپایل نام دارد.

-آپلود اسکتچ یا Upload Sketch : عمل ریختن کد های نوشته توسط برنامه آردوینو آپلود اسکتچ نام دارد.

-پورت کام یا Com Port : پورت کام یکی از پورت های ارتباطی استفاده شده در رایانه های شخصی است.

-مبدل USB به TTL یا RS232 : به صورت کلی از این مورد برای تبدیل پورت USB به سریال استفاده میشود. تفاوت TTL و RS232 یا Uart و Serial در نوع سیگنال آن هاست و معمولا با استفاده از آی سی MAX232 ارتباط سریال را به Uart تبدیل میکنند. از این مبدل برای برقراری ارتباط بین برد و رایانه شخصی با استفاده از پورت USB استفاده می شود.

-شیلد یا Sheild : شیلد ها، برد هایی هستند که روی یک ورژن از برد های آردوینو به عنوان مثال آردوینو اونو قرار میگیرند و یک ویژگی را به آن ها اضافه می کنند. مثلا شیلد شبکه قابلیت اتصال به شبکه را اضافه می کند. شیلد ها به صورت انحصاری برای برد خاصی ساخته می شوند تا در صورت استفاده نیاز به سیم کشی نداشته باشند.

-لایبرری، کتابخانه یا Library : کتابخانه ها وسیله یا راهی برای گسترش میدان کاری نرم افزار و برد آردوینو هستند. برای مثال برای هماهنگ سازی آردوینو با یک آی سی یا شیلد خاص یا حتی یک سنسور و ماژول خاص باید کتابخانه ی مربوطه را نصب کنید.

-مانیتور یا مشاهده مقادیر پورت سریال یا Serial Monitor : بعضی اوقات به منظور دریافت اطلاعات از یک سنسور یا دریافت هر نوع اطلاعاتی بدون استفاده از نمایشگر باید از مانیتور کردن پورت سریال استفاده کنیم. با این کار مقادیر ارسالی از برد به رایانه شخصی و برعکس آن را می توان مشاهده و مانتیور کرد و حتی مقداری را به برد ارسال کرد.

 

۳-نحوه ارتباط با برد های آردوینو

بسته به نوع برد آردوینو و ماژول های استفاده شده روی آن، ارتباط با میتواند از طریق پورت USB، پورت Com، پورت شبکه، شبکه محلی بی سیم یا WiFi، بلوتوث و یا … باشد. اما در اینجا هدف از ارتباط با برد های آردوینو ریختن بوت لودر و اسکتچ است. در این آموزش نحوه ریختن بوت لود به صورت واضح بیان شده است و در بخش بعدی به نحوه آپلود اسکتچ روی برد آردونو و مشاهده ارتباط سریال می پردازیم.

در استفاده از مبدل های USB به TTL یا RS232 اولین و مهم ترین شرط نصب درایور آی سی بکار رفته در تبدیل است.همچنین سیم کشی صحیح و ارتباط بین مبدل و میکروکنترلر باید به درستی صورت گرفته باشد. امکان عدم برقراری ارتباط و آسیب رساندن به میکروکنترلر و برد در صورت عدم توجه به سیم کشی صحیح وجود دارد. برای سیم کشی صحیح از نقشه زیر استفاده نمایید.

arduino-usbtottl

 

۴-آموزش نصب برنامه ی آردوینو و درایور CH340G

نصب نرم افزار آردوینو نسبتا راحت است و نیاز به تغییر خاصی در زمان نصب نیست. ابتدا فایل اینستالر برنامه را از اینجا دانلود نمایید و سپس طبق تصاویر زیر نصب کنید. بعد از اجرای فایل نصب ابتدا روی I Agree کلیک کنید. با کلیک روی این گزینه با قراردادنامه استفاده از برنامه ی آردوینو موافقت می کنید.

 

در گام بعد روی گزینه ی Next کلیک کنید.

 

در گام بعد محل نصب برنامه را انتخاب نمایید و روی Install کلیک کنید.

 

لطفا در زمان نصب برنامه کمی صبور باشید.

 

بعد از نصب کامل برنامه ی آردوینو روی گزینه ی Close کلیک نمایید.

 

پس از اتمام نصب نرم افزار آردوینو درایور مبدل USB به UART را از اینجا دانلود نمایید و سپس طبق تصاویر نصب کنید. بعد از اجرای فایل نصبی روی Install کلیک کنید.

 

بعد از نصب برنامه با پیغامی مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد.

 

۵-نحوه کار با نرم افزار آردوینو

کار با نرم افزار آردوینو بسیار ساده است. اما باید ابتدا با محیط این نرم افزار آشنا شد. در گام نخست آخرین ورژن این نرم افزار را از اینجا دانلود و نصب نمایید. بعد از نصب نرم افزار را اجرا کنید و طبق تصاویر و توضیحات زیر با بخش های مختلف آن آشنا شوید. بهتر است برای درک بهتر نرم افزار یک برد آردوینو تهیه کنید و مراحل زیر را قدم به قدم اجرا نمایید.

ظاهر یا اینترفیس برنامه بعد از اجرای کامل به شکل زیر خواهد بود. کادر بزرگ سفید رنگ محیط کد نویسی شماست.

2016-09-21-16_40_23-blink-_-arduino-1-6-11

همچنین از طریق منوی File گزینه ی Examples می توانید نمونه های آماده از پیش نوشته شده را انتخاب نمایید.

2016-09-21-18_00_05-blink-_-arduino-1-6-11

حال از منوی Tools گزینه Board برد مورد استفاده خود را انتخاب نمایید.

2016-09-21-16_41_24-blink-_-arduino-1-6-11

از گزینه ی Prossecor میکروکنترلر بکار رفته در بردتان را انتخاب نمایید. این گزینه تنها برای بعضی برد ها فعال است.

2016-09-21-16_41_38-blink-_-arduino-1-6-11

بعد از آن با استفاده از گزینه Port پورت مبدل USB به TTL یا برد خود را انتخاب نمایید.

2016-09-21-16_42_08-blink-_-arduino-1-6-11

همچنین با استفاده از پروگرمر پشتیبانی شده توسط آردینو و گزینه Burn Bootloader، میتوانید بوت لودر را به صورت مستقیم روی میکروکنترلر بریزید.

2016-09-21-18_04_53-blink-_-arduino-1-6-11

در بخش اصلی نرم افزار با استفاده گزینه Verify از صحیح بودن کد خود اطمینان حاصل نمایید.

2016-09-21-16_49_09-blink-_-arduino-1-6-11

بعد از تکمیل فرایند  چنانچه همه چیز درست باشد مانند تصویر زیر با پیغام Done Compling مواجه می شوید.

2016-09-21-16_49_10-blink-_-arduino-1-6-11

چنانچه در کدنویسی دچار مشکل باشید، پیغام خطای مربوطه را مانند تصویر زیر دریافت می کنید.

2016-09-21-16_52_33-blink-_-arduino-1-6-11

اگر در کدنویسی مشکلی وجود نداشت گزینه Upload را انتخاب نمایید.

2016-09-21-16_49_20-blink-_-arduino-1-6-11

بعد از تکمیل فرایند  چنانچه همه چیز درست باشد مانند تصویر زیر با پیغام Done Uploading مواجه می شوید.

2016-09-21-16_52_07-blink-_-arduino-1-6-11

چنانچه در آپلود دچار مشکل شوید، پیغام خطای مربوطه را مانند تصویر زیر دریافت می کنید.

2016-09-21-16_53_56-blink-_-arduino-1-6-11

 

۶-نحوه اتصال سنسور ها و قطعات الکترونیکی به آردوینو

نحوه اتصال سنسور ها و قطعات الکترونیکی به آردوینو بسیار ساده است. به صورت کلی برد های آردوینو از پین های مادگی استفاده میکنند و معمولا اکثر سنسور ها از پین هدر های نری. با در نظر گرفتن این مورد با استفاده از سیم های برد برد نری به مادگی می توان میان سنسور ها و برد های آردوینو بدون نیاز به لحیم کاری ارتباط برقرار کرد. همچنین در برخی موارد سنسور ها هم از پین هدر های مادگی استفاده می کنند که میتوان با استفاده از سیم های برد برد دو سر مادگی بین سنسور ها و آردینو بدون نیاز به لحیم کاری ارتباط برقرار کرد.

در مورد قطعات الکترونیکی مثل دماسنج های دیجیتالی و … که دارای برد نیستند و نیاز به لحیم کاری دارند قضیه کمی متفاوت است. در برخورد با این موارد حتما باید ابتدا دیتاشیت قطعه مورد را نظر را به دقت مطالعه کرد و بخش شماتیک استفاده ی قطعه در شرایط مختلف را بررسی نمود. معمولا این قطعات بجز ارتباط بین پایه ها قطعه ای مانند مقاومت یا خارن نیز لازم دارند که باید به صورت مشخصی بین پایه ها لحیم شود که این موارد داخل دیتاشیت قطعه ذکر شده اند.

موارد مهمی که در استفاده از سنسور ها و قطعات باید در نظر بگیرید به این ترتیب هستند. اولین و مهم ترین مورد ولتاژ کاری قطعه یا سنسور است، در برخی موارد حتی ۰٫۵ ولت تاثیر گذار است پس به هیچ عنوان ولتاژی بالاتر یا پایین تر از ولتاژ کاری ذکر شده در دیتاشیت به قطعه یا سنسور اعمال نکنید. مورد دوم سیم کشی صحیح بین پایه های سنسور یا قطعه و برد آردوینو است، در صورت عدم رعایت این مورد ممکن است به قطعه یا سنسور آسیب برسانید یا در بهترین حالت قطعه یا سنسور کار نکند. مورد مهم بعدی استفاده از قطعه یا سنسور در شرایط استاندارد ذکر شده در دیتاشیت است، عدم رعایت این مورد می تواند با سوختن، اطلاعات غلط از سمت سنسور یا قطعه و کاهش عمر قطعه یا سنسور در طولانی مدت همراه باشد.

 

۷-نکات مهم در مورد آردوینو

-اولین و مهم ترین مورد ولتاژ ورودی برد است، به هیچ عنوان از محدوده ذکر شده در سایت اصلی تجاوز نکنید.

-سیم کشی غیر صحیح و اتصال کوتاه ممکن است به میکروکنترلر آسیب غیر قابل تعمیر اعمال کند.

-با مطالعه و مشورت برد مورد نظر خود را متناسب با نیاز های خودتان انتخاب کنید.

-برای برد هایی که فاقد پورت USB هستند باید از ارتباط USB به TTL استفاده نمایید.

-اگر تازه وارد هستید و تا کنون با برد آردوینو کار نکرده اید. ابتدا با برد های اماده شروع کنید و سپس به دنبال ساخت برد های آردوینو بروید.

-برد های SMD قیمت پایین تری دارند ولی بعد از سوختن میکروکنترلر به هر دلیلی، تعویض میکروکنترلر به این راحتی ها نخواهد بود.

-قبل از آپلود اسکتچ ها، یک مرتبه فرایند Verify را طی کنید تا اگر مشکلی وجود داشت، در بخش نرم افزاری آن را حل کنید.

 

۸-آموزش ساخت برد های آردوینو

در این سایت آموزش ساخت برد آردوینو Uno وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید. همچنین آموزش ریختن Bootloader روی میکروکنترلر در این پست وجود دارد. در آینده آموزش ساخت برد آردوینو دسیمال با قابلیت ارتباط از طریق پورت USB اضافه خواهد شد.

سفارش پروژه و خرید موارد موجود در سایت

در صورتی که تمایل به انجام پروژه و یا قصد خرید موارد موجود در سایت را دارید، با استفاده از اطلاعات ذکر شده در این صفحه با ما در ارتباط باشید. توجه داشته باشید رعایت قوانین و احترام گذاشتن به شیوه ی کاری مجموعه الزامی است. چنانچه امکان انجام پروژه ی شما وجود داشته باشد بعد از ارزش یابی پروژه ی شما قیمت حدودی آن خدمت شما اعلام خواهد شد و در صورت تمایل پروژه ی شما تکمیل خواهد شد.

درمورد مدیریت مجموعه

ابوالفضل خزائی

با سلام و تشکر از بازدید شما؛ این وب سایت با هدف انتشار مطالب، دانش و تجربه ی من در زمینه های الکترونیک، کامپیوتر، مدیریت سرور، مکانیک و ماشین آلات صنعتی، کنسول های بازی و ... راه اندازی شده است. امیدوارم از مطالب آن استفاده کنید، لذت ببرید و با نظرات، انتقادات و پیشنهادات خودتان به پیشرفت آن کمک کنید. ابوالفضل خزائی

برای این مطلب 140 نظر ثبت شده است.

 1. شاهین سعادت در تاریخ 25 خرداد 1397 می فرماید :

  سلام مهندس جان
  من برای اردوینو پرو مینی اشتباها مبدل usb to seryal ch340 گرفتم برای پروگرام بعدش هرچی ریست رو نگه میدارم پرای پروگرام قبل از ایتکه به اپلودم برسه دستم رو بر میدارم، بازم انگار نه انگار led قرمز فقط چشمک میزنه، برای ماژول سریال من به کدوم پایش میشه سیم وصل کرد برای dtr، دیدم بالاتر برای ماژول سریال pl2303 راه حل داشتین پایه 2، برای ماژول من هم پایه dtr داره
  بعدش اردو وینوم چشمک میزنه نشون میده نشوخته؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 25 خرداد 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   چانچه از آی سی CH340g روی مبدل استفاده شده است، پین 13 پایه ی DTR است و می تواند به صورت مستقیم به پایه DTR بردهای آردوینو متصل شود. معمولا چراغ چشمک زن (Heartbeat) نشانه ی سالم بودن برد و بوت لودر روی میکروکنترلر است.

   موفق و موید باشید.

 2. مهدیه کفاشان در تاریخ 14 شهریور 1397 می فرماید :

  سلام
  من می خوام سیگنال مورد نظرم رو روی کامپیوتر به وسیله ی برد آردینو نمایش بدم. ازکدوم برنامه باید استفاده کنم؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 14 شهریور 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   ماهیت سیگنال شما از چه نوع است؟ برای دریافت پاسخ دقیق اطلاعات کامل را ارسال نمایید.

   موفق و موید باشید.

 3. حسین گودرزی در تاریخ 12 آبان 1397 می فرماید :

  سلام من برنامه دزدگیر نوشتم وتایک هفته کار میکند بعد ازکار می اغتد وبا یک ریست دوباره کار می کند مشگل کحاست باتشکر ی

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 12 آبان 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   از طریق تلگرام در ارتباط باشید.

   موفق و موید باشید.

 4. محمد حسن صداقت در تاریخ 15 آبان 1397 می فرماید :

  سلام…

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 15 آبان 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   متاسفانه وب سایت رو با جای دیگری اشتباه گرفتید، در رفتار خودتون تجدید نظر کنید.

   موفق و موید باشید.

 5. علی محمد در تاریخ 21 دی 1397 می فرماید :

  سلام موفق و سر بلند باشید

 6. علی محمدی در تاریخ 29 دی 1397 می فرماید :

  سلام مهندس . من دانشجوی کاردانی رشته الکترونیک هستم . خواستم از شما که تخصص دارید در این رشته بپرسم اینده این رشته تو ایران چ جوریه و درامد این رشته به چی بستگی داره ؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 30 دی 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   چه در رابطه با این زمینه چه در رابطه با رشته های دیگر، بازار کار و درآمد به سطح دانش، توانایی شما بستگی دارد.

   موفق و موید باشید.

 7. افشین وحدت در تاریخ 23 بهمن 1397 می فرماید :

  سلام من میخواهم کدهای عصای هوشمند را در آردوینو UNoبنویسم امابلد نیستم میشه برای من بنویسی یا بگی از کدام سایت پیدا کنمر

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 24 بهمن 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   برنامه نویس با دریافت هزینه امکان پذیر هست. به صفحه ی تماس با ما مراجعه و از طریق واتزاپ یا تلگرام در ارتباط باشید.

   موفق و موید باشید.

 8. مهدی کشاورز در تاریخ 13 اسفند 1397 می فرماید :

  سلام من ظاهرا پورت کام آردوینو مگا رو سوزوندم دیگه از طریق این پورت وصل نمیشه به کامپیوتر گفتن باید از طریق ttl وصل بشم اما هرچی سعی کردم نشد درایورشم نصب کردم ولی وقتی از طریق برنامه simplify سعی میکنم کانکت نمیشه

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 14 اسفند 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   خازن ریست اتوماتیک را از مدار خارج کنید و از طریق پورت UART نسبت به برنامه ریزی میکروکنترلر اقدام کنید.

   موفق و موید باشید.

   • مهدی کشاورز در تاریخ 15 اسفند 1397 می فرماید :

    حالا میخوام بدونم که از کجا بفهمم اصلا سوخته یا نه چون کار میکنه با ال سی دی فقط ارتباط با کامپیوتر نداره که قبلا داشت آخرین بار که سالم بود یک چراغ قرمز روی بورد روشن شد ودیگه از اون وقت ارتباط قطع شده ممنون میشم راهنمایی کنید

    • ابوالفضل خزائی در تاریخ 15 اسفند 1397 می فرماید :

     با عرض سلام و ادب و احترام

     چنانچه تهران تشریف دارید، از طریق واتزاپ یا تلگرام ذکر شده در صفحه ی تماس با ما در ارتباط باشید تا برد رو براتون تست کنیم.

     موفق و موید باشید.

 9. Ali در تاریخ 16 اسفند 1397 می فرماید :

  با عرض سلام
  میخام برای یه دستگاه فیلینگ با استفاده از اردونیو بارکد خوان و پرینتر وصل کنم
  به صورتی که بارکد . تاریخو ساعت.و نتیجه فیلینگ منظورokیاnotokرو پرینت بگیرم
  لطفا اگه مقدور هست راهنمایی بفرمایید

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 16 اسفند 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   از طریق تلگرام یا واتزاپ صفحه ی تماس با ما در ارتباط باشید.

   موفق و موید باشید.

 10. محمد جواد نظری در تاریخ 1 فروردین 1398 می فرماید :

  سلام
  من میخواستم با برد Arduino mega 2560 و reprap 1.5 و… یک پرینتر سه بعدی بسازم و برنامه های لازم روی میکروکنترلر رو آپلود کردم که تقریبا تا مرحله کنترل موتور با لپتاپ به صورت دستی پیشرفتم و موتور به درستی کار میکرد و موقعیت و سرعتش را میشد کنترل کرد.
  بعد دو سیم از سنسور برخورد به هم زدم که فکر میکنم نباید این کارو میکردم و هیچ فرمانی به موتورها نمی‌رسید و از منبع تغذیه جداش کردم از اون به بعد وقتی منبع تغذیه رو به reprap متصل می‌کنم لپتاپ خاموش میشد و فکر کردم شاید درایور موتور آسیب دیده و عوضش کردم و بازهم با اتصال منبع تغذیه باز هم لپتاپ خاموش میشد و متاسفانه به لپتاپ هم آسیب رسیده البته برد آردوینو را جدا کردم و بازهم میشد برنامه ها رو روش آپلود کرد ولی نمی‌دونم واقعا سالمه یا نه
  الآن از کجا بفهمم برد سالمه یا نه یا کدوم بخش هاش خراب شده !؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 2 فروردین 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   بررسی جزء به جزء برد و بخش های مختلف آن + تست پین از کل پین ها

   موفق و موید باشید.

 11. امید اکبری در تاریخ 14 خرداد 1398 می فرماید :

  سلام وقت بخیر
  من میخوام برای کولر ابی ی برنامه بنویسنم.. که دما ی خواسته شده رو از کلید بگیره و سنسور رو چک کنه اگر دما ی خواسته شده توسط کاربر با دمای سنسور برابر بود یکی از چهار رله را فعال کند.. خواستم راهنمایی کنید که جطور برنامه رو بنویسم

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 14 خرداد 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پیچیدگی خاصی در برنامه نویسی مورد نظر شما نیست که نیاز به راهنمایی داشته باشد. با وجود آشنایی نسبی با آردوینو نیز قابل انجام هست. در نهایت اگر موفق به نوشتن برنامه نشدید، از طریق صفحه ی تماس با ما در ارتباط باشید.

   موفق و موید باشید.

 12. سعادت افضلی پور در تاریخ 17 خرداد 1398 می فرماید :

  با عرض سلام و خسته نباشید . من یه برنامه روی uno نوشتم . هرزمان که تغذیه می دم کار می کنه . همان برنامرو روی اردواینوی due ریختم . وقتی تغذیه قطع میشه و بعد از حدود یک دقیقه مجدد تغذیه می دم مدار کار نمی کنه . حتما باید یکبار ریست کنم تا راه بیفته . می شه راهنمایی کنید دلیل چیه .

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 17 خرداد 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   این مشکل یک نقص فنی سخت افزاری در ورژن های قدیمی این برد یا برد های چینی کپی است که از روی شماتیک نسخه های قدیمی اصلا نشده درست شده اند. خوشبختانه فیکس این مشکل راحت است. کافیست یک مقاومت 10 کیلو اهم بین پایه های گیت و سورس ماسفت T3 نصب کنید تا این مشکل حل شود.

   موفق و موید باشید.

 13. ارمیا عباسپور در تاریخ 31 مرداد 1398 می فرماید :

  با سلام من آردونیو R3 دارم و اصلا کد ها رو آپلود نمیکنه. هر کاری کردم بازم پیغام … اومد. با عرض پوزش میشه راهنمایی کنید.

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 1 شهریور 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پیغام خطای شما کاملا واضح و مشخص است. راحت ترین و سریع ترین راه رفع مشکل شما، نصب مجدد برنامه ی آردوینو بعد از حذف کامل برنامه و تمامی پوشه های آن است. همچنین متن خطای شما با یک نگرش سطحی قابل درک و رفع است. نیازی به راهنمایی یا دانش فنی خاصی ندارد. با توجه به انگلیسی بودن محیط و زبان برنامه نویسی، چنانچه درک صحیحی از متن ساده ای مانند این پیغام خطا ندارید، ابتدا به کسب مهارت کافی در زبان انگلیسی بپردازید.

   موفق و موید باشید.

 14. والی ثقفیان در تاریخ 2 شهریور 1398 می فرماید :

  با سلام من از طریق دو عددشیلد سریال RS485 میخوام از فاصله 50 متری با یک جوی استیک یک موتور دی سی را از لحاظ سرعت و جهت حرکت کنترل کنم کد های مختلفی برای دو اردینوی مستر و اسلیو نوشتم ولی متاسفانه موفق نشدم در صورت امکان لطف کرده هزینه نوشتن کد های مربوط به اردینیوی مستر و اردینیوی اسلیو را به اینجانب اعلام کنید شماره تماس بپیوست تقدیم میشود با تشکر

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 2 شهریور 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پیغام شما در واتزاپ پاسخ داده شد.

   موفق و موید باشید.

 15. یاسر شکوهی در تاریخ 22 شهریور 1398 می فرماید :

  باسلام مهندس منهیچ گونه پیش مقدمه ای در مورد اردوینو ندارم اما میخام یاد بگیرم از صفر لطفا راهنماییم کنین .با تشکر

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 22 شهریور 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   روی تلگرام یا واتزاپ پیغام ثبت کنید.

   موفق و موید باشید.

 16. رضا صالحی گلسفیدی در تاریخ 10 آبان 1398 می فرماید :

  با سلام
  برد نانو پین 13 دائما چشمک میزنه و نمی زاره فایل اپلود کنم .
  مشکل چیه؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 10 آبان 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   ارتباطی به پین 13 و چشمک زدن آن ندارد. پین ریست را بررسی کنید.

   موفق و موید باشید.

 17. سروش عزیزی در تاریخ 7 دی 1398 می فرماید :

  سلام در برنامه نویسی میخوام شرط بذارم که در صورت برق دار شدن پایه ی انالوگ یه کاری انجام بده باید چی بنویسم

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 7 دی 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   از تابع if مانند این کد باید استفاده کنید. if (digitalRead(پین) == HIGH){/**کار مورد نظر**/}

   موفق و موید باشید.

 18. افشین ملک یاری در تاریخ 10 فروردین 1399 می فرماید :

  سلام . اینجانب تخصصی در رشته الکترونیک نداشته اما از کاربری بالای آردوینو مطلع میباشم و علاقه مند به استفاده از آردوینو در مصارف صنعتی میباشم . اما مشکل درارتباط با آردوینو در حین کار میباشد . آیا راهی برای قطع کردن اتصال کامپیوتر با اردوینو بعد از آپلود اسکچ کردن وجود دارد.
  باتشکر از شما .

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 10 فروردین 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   بعد از آپلود اسکچ اگر کابل رو قطع کنید، ارتباط قطع خواهد شد.

   موفق و موید باشید.

 19. حسن امینی در تاریخ 11 اردیبهشت 1399 می فرماید :

  با عرض سلام
  ببخشید من هنگام آپلود کردن ماژول esp 01 با یه اروری مواجه میشم که نوشته شده
  Error opening serial port ‘COM5’. (Port not found)
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 11 اردیبهشت 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پورت COM اشتباه است. با انتخاب پورت COM درست مشکل شما حل خواهد شد.

   موفق و موید باشید.

 20. دانیال سامی در تاریخ 13 خرداد 1399 می فرماید :

  programmer بردarduino uno باید چی باشه؟
  با تشکر

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 13 خرداد 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پروگرمر AVR برای پروگرم کردن مستقیم میکرو بدون بوت لودر.

   موفق و موید باشید.تذکر مهم : نام و نام خانوادگی صحیح و کامل خود را به فارسی تایپ کنید.
تذکر مهم : به پیغام هایی که در نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آیدی تلگرام یا شماره واتزاپ آن ها مغایرت وجود داشته باشد پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : پر کردن تمامی فیلد ها با اطلاعات صحیح و معتبر برای ارسال نظر/سوال اجباری است. به نظرات و سوالاتی که اطلاعات آن ها صحیح نیست پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : در صورتی که در ثبت اولین پیغام خود قوانین سایت را رعایت نکنید، سیستم به صورت اتوماتیک پیغام های بعدی شما را حتی در صورت اصلاح اطلاعات حذف خواهد کرد.

جدیدترین نوشته های تارنما