به تارنمای مجموعه ی AKTonics خوش آمدید

لطفا در نظر داشته باشید با توجه به مشغله ی کاری زیاد بروزرسانی سایت و اضافه کردن محتوی جدید به کندی پیش خواهد رفت. همچنین در با توجه به کمبود وقت کافی برای مواردی که در جای درست ثبت نشده اند، هرگونه نظر یا پیغامی که در جای مناسب ثبت نشده باشد بدون اطلاع قبلی حذف خواهد شد. لطفا برای راهنمایی در مورد یک مطلب خاص در بخش انتهایی همان صفحه سوال خود را ثبت کنید و برای خرید از سایت، سفارش پروژه یا پشتیبانی موارد خریداری شده از طریق صفحه ی تماس با ما روی پیام رسان واتزاپ یا تلگرام پیغام ثبت کنید. خواهشمندیم از موارد بیهوده بپرهیزید. از همراهی و شکیبایی شما متشکریم...

راهنمای کامل استفاده از برد ایران – صفر تا صد

style

عشق به وطن یکی از پاک ترین عشق های موجود روی این کره ی خاکیست… مدار فوق با همکاری مجموعه ی کارا پی سی بی طراحی و توسط این عزیزان تولید شده است. این برد دارای مدار میکروکنترلری قابل برنامه ریزی از طریق پروگرمر آنبرد و پورت میکرو یو اس بی است که با استفاده میکروکنترلر استفاده شده قابلیت کنترل ۴۸ LED روی مدار به صورت جداگانه فراهم شده است. در ادامه با این برد و نحوه ی استفاده از آن بیشتر آشنا خواهیم شد…

 

این برد و آموزش با همکاری مجموعه ی کارا پی سی بی تهیه شده است.

 

مشخصات فنی برد ایران

دارای هسته ی ATmega8A قابل برنامه ریزی

دارای پروگرمر آنبرد CH340G دارای ارتباط پر سرعت

دارای ۴۸ ال ای دی مجزا قابل برنامه ریزی به صورت جداگانه

دارای ۶ لول شیفتر "74HC595" جهت کنترل ال ای دی ها به صورت جداگانه

سازگاری کامل با برنامه آردوینو و دارای پکیج اختصاصی جهت شناسایی و کارکرد آسان

 

آموزش نصب برنامه ی آردوینو و درایور CH340G

نصب نرم افزار آردوینو نسبتا راحت است و نیاز به تغییر خاصی در زمان نصب نیست. ابتدا فایل اینستالر برنامه را از اینجا دانلود نمایید و سپس طبق تصاویر زیر نصب کنید. بعد از اجرای فایل نصب ابتدا روی I Agree کلیک کنید. با کلیک روی این گزینه با قراردادنامه استفاده از برنامه ی آردوینو موافقت می کنید.

 

در گام بعد روی گزینه ی Next کلیک کنید.

 

در گام بعد محل نصب برنامه را انتخاب نمایید و روی Install کلیک کنید.

 

لطفا در زمان نصب برنامه کمی صبور باشید.

 

بعد از نصب کامل برنامه ی آردوینو روی گزینه ی Close کلیک نمایید.

 

پس از اتمام نصب نرم افزار آردوینو درایور مبدل USB به UART را از اینجا دانلود نمایید و سپس طبق تصاویر نصب کنید. بعد از اجرای فایل نصبی روی Install کلیک کنید.

 

بعد از نصب برنامه با پیغامی مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد.

 

آموزش نصب پکیج برد ایران

نصب پکیج برد ایران نیز نسبتا راحت است و نیاز به تغییر خاصی در زمان نصب نیست. البته چنانچه در زمان نصب برنامه ی آردوینو آدرس محل نصب را تغییر داده اید باید در زمان نصب پکیج برد ایران آدرس را اصلاح کنید. این برنامه شامل اطلاعات برد ایران و کتابخانه ی لول شیفتر جهت کنترل ۶ ای سی لول شیفتر به منظور کنترل ۴۸ ال ای دی روی مدار است. برای دریافت پکیج برد ایران اینجا کلیک کنید. بعد از اجرای فایل نصبی آدرس محل نصب برنامه ی آردوینو را انتخاب و روی Extract کلیک کنید.

 

لطفا در زمان نصب پکیج کمی صبور باشید. برنامه بعد از نصب به صورت خودکار بسته خواهد شد.

 

اصول کاری برد ایران

به صورت کلی روی مدار ایران ۴۸ ال ای دی در سه رنگ در نظر گرفته شده است که بیانگر سه رنگ پرچم کشور عزیزمان هستند. از آنجایی که میکروکنترلر ATmega8A دارای تعداد پین های دیجیتال کافی برای کنترل این ۴۸ ال ای دی نیست، از یکی از روش های افزایش تعداد پین ها مرسوم به لول شیفتر استفاده می کنیم. در این روش از ای سی لول شیفتر سریال شماره "74HC595" استفاده شده است. این لول شیفتر با استفاده‌ از سه سیم روی ارتباط سریال به ازای هر چیپ ۸ خروجی ارائه می کنید و قابلیت نصب سریالی دارد. یعنی میتوان هر چند عدد ای سی را به صورت سری به هم متصل کرد و با استفاده از همان سه سیم به اضافه ی هر چیپ ۸ خروجی دریافت کرد. در برد ایران از ۶ لول شیفتر استفاده شده است بنابراین در این مدار ۴۸ خروجی دیجیتال از این لول شیفتر ها دریافت شده است. از مهم‌ ترین ویژگی های ای سی "74HC595" به سرعت بالا، قابل تنظیم نور هر پین خروجی به صورت مجزا (PWM) و عدم نیاز به درایور جریان برای هر پین خروجی می توان اشاره کرد.

 

آموزش استفاده از برد و کتابخوانه لول شیفتر

بعد از نصب موارد لازم برنامه ی آردوینو را جرا کنید. و سپس از منوی Tools گزینه ی Board برد ایران و از گزینه ی Port پورت کام صحیح را انتخاب نمایید.

 

سپس مانند تصویر زیر فایل نمونه ی برد ایران را انتخاب نمایید.

 

بعد از انتخاب فایل نمونه بر روی گزینه ی آپلود کلیک نمایید. (فلش رو به سمت راست داخل دایره در نوار ابزار بالای برنامه)

 

برنامه بعد از کامپیال شدن بر روی برد آپلود خواهد شد.

 

در پایان آپلود برنامه روی برد با پیغام مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد.

 

تعاریف کلی موارد استفاده شده در برنامه

در برنامه ی نمونه تعدادی برنامه ی پیشفرض لحاظ شده است، اما امکان برنامه ریزی این برد به اینجا ختم نخواهد شد و تنها محدودیت برنامه ریزی برد ایران در ذهن و منطق شماست. با کمی دقت و صبر می توان برد ایران را به هر نحوی که باب میل شما باشد برنامه ریزی کرد. در زیر با عبارات کلیدی استفاده شده در برنامه نمونه آشنا خواهیم شد.

 

عبارت #include <ShiftRegister74HC595.h>

فراخوانی کتابخانه ی شیفت رجیستر – تنها یک بار در کد فراخوانی میشود.

 

عبارت ShiftRegister74HC595 sr (6, 11, 12, 8);

تنظیم کتابخانه ی شیفت رجیستر با مقادیر صحیح مانند تعداد شیفت رجیستر های برد و پین های استفاده شده

 

عبارت sr.setAllLow();

عبارت Low در منطق برنامه نویسی به عنوان ۰ یا در اینجا به عنوان خاموش در نظر گرفته می شود و عبارت بالا تمامی LED ها را خاموش می کند.

 

عبارت sr.setAllHigh();

عبارت High در منطق برنامه نویسی به عنوان ۱ یا در اینجا به عنوان روشن در نظر گرفته می شود و عبارت بالا تمامی LED ها را روشن می کند.

 

عبارت sr.set(x, LOW);

عبارت Low در منطق برنامه نویسی به عنوان ۰ یا در اینجا به عنوان خاموش در نظر گرفته می شود و عبارت بالا فقط LED شماره ی x را خاموش می کند.

 

عبارت sr.set(x, HIGH);

عبارت High در منطق برنامه نویسی به عنوان ۱ یا در اینجا به عنوان روشن در نظر گرفته می شود و عبارت بالا فقط LED شماره ی x را روشن می کند.

 

عبارت delay(50);

عبارت delay در منطق برنامه نویسی به عنوان مکث یا تاخیر به مقدار عدد داخل پرانتز به میلی ثانیه در نظر گرفته شده است.

 

عبارت   for (int i = 0; i < 5; i++) { sr.set(i, HIGH); }

برای جلوگیری از شلوغی در کد نویسی و تکرار بیش از حد کد ها از تابعی به نام for استفاده می شود. تابع for  به صورت کلی یک مقداری را بین دو عدد ست خواهد کرد. به طول مثال در کد بالا ابتدا با استفاده از int i مقدار متغییر i به صورت عدد محاسباتی تعریف شده است و سپس با توجه به i = 0 معادل صفر در نظر گرفته شده است و سپس با توجه به مقدار i < 5 کوچکتر از ۵ در نظر گرفته شده است. سپس توسط مقدار i++ با هر بار شمارش یکی به مقدار آن اضافه شده است یعنی مقدار عددی از ۰ شروع می شود و به ترتیب یکی به آن اضافه می شود. (۰,۱,۲,۳,۴). سپس با استفاده از کروشه اعداد محاسبه شده در تابع for به ترتیب High شده اند. به بیان دیگر عبارت بالا معادل عبارات sr.set(0, HIGH); sr.set(1, HIGH); sr.set(2, HIGH); sr.set(3, HIGH); sr.set(4, HIGH); است.

 

کلام پایانی

بعد از چندین سال تجربه در زمینه ی الکترونیک و سفارش های مختلف در بین شرکت های تولید مدارچاپی با افتخار اعلام می کنیم کیفیت کارخانه ی کارا پی سی بی در ایران بی نظیر و در جهان قابل رقابت با سایر رقبای خوش نام است. مدار فوق با همکاری کارخانه ی کارا پی سی بی تهیه شده است و از کلیه ی عزیزانی که در این مجموعه زحمت می کشند کمال تشکر را داریم. برای سفارش مدارچاپی با کیفیت فوق العاده بی نظیر از طریق سایت مجموعه در ارتباط باشید.

سفارش پروژه و خرید موارد موجود در سایت

در صورتی که تمایل به انجام پروژه و یا قصد خرید موارد موجود در سایت را دارید، با استفاده از اطلاعات ذکر شده در این صفحه با ما در ارتباط باشید. توجه داشته باشید رعایت قوانین و احترام گذاشتن به شیوه ی کاری مجموعه الزامی است. چنانچه امکان انجام پروژه ی شما وجود داشته باشد بعد از ارزش یابی پروژه ی شما قیمت حدودی آن خدمت شما اعلام خواهد شد و در صورت تمایل پروژه ی شما تکمیل خواهد شد.

درمورد مدیریت مجموعه

ابوالفضل خزائی

با سلام و تشکر از بازدید شما؛ این وب سایت با هدف انتشار مطالب، دانش و تجربه ی من در زمینه های الکترونیک، کامپیوتر، مدیریت سرور، مکانیک و ماشین آلات صنعتی، کنسول های بازی و ... راه اندازی شده است. امیدوارم از مطالب آن استفاده کنید، لذت ببرید و با نظرات، انتقادات و پیشنهادات خودتان به پیشرفت آن کمک کنید. ابوالفضل خزائی

برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که نظرتان را در رابطه با این موضوع اعلام می کنید.تذکر مهم : نام و نام خانوادگی صحیح و کامل خود را به فارسی تایپ کنید.
تذکر مهم : به پیغام هایی که در نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آیدی تلگرام یا شماره واتزاپ آن ها مغایرت وجود داشته باشد پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : پر کردن تمامی فیلد ها با اطلاعات صحیح و معتبر برای ارسال نظر/سوال اجباری است. به نظرات و سوالاتی که اطلاعات آن ها صحیح نیست پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : در صورتی که در ثبت اولین پیغام خود قوانین سایت را رعایت نکنید، سیستم به صورت اتوماتیک پیغام های بعدی شما را حتی در صورت اصلاح اطلاعات حذف خواهد کرد.

جدیدترین نوشته های تارنما