به تارنمای مجموعه ی AKTonics خوش آمدید

لطفا در نظر داشته باشید با توجه به مشغله ی کاری زیاد بروزرسانی سایت و اضافه کردن محتوی جدید به کندی پیش خواهد رفت. همچنین در با توجه به کمبود وقت کافی برای مواردی که در جای درست ثبت نشده اند، هرگونه نظر یا پیغامی که در جای مناسب ثبت نشده باشد بدون اطلاع قبلی حذف خواهد شد. لطفا برای راهنمایی در مورد یک مطلب خاص در بخش انتهایی همان صفحه سوال خود را ثبت کنید و برای خرید از سایت، سفارش پروژه یا پشتیبانی موارد خریداری شده از طریق صفحه ی تماس با ما روی پیام رسان واتزاپ یا تلگرام پیغام ثبت کنید. خواهشمندیم از موارد بیهوده بپرهیزید. از همراهی و شکیبایی شما متشکریم...

برد آردوینو خودتون رو بسازید! ورژن 2

style

حدودا چهار سال پیش اولین آموزش سایت رو با ساخت یک کپی ارزون قیمت از برد های آردوینو شروع کردم، یک برد ساده ی یک رو که به راحتی در منزل نیز قابل ساخت بود و برای تهیه اش نیازی به قطعات و یا زحمت چندانی نبود. الان بعد از چهار سال نسخه ی پیشرفته تری از برد رو در نظر گرفتم که از نظر امکانات و کارایی در حد برد های تجاری آردوینو هست و برد تکمیلی هست.

 


مرورکوتاهی داشته باشیم بر ویژگی های برد ورژن ۱ و برد ورژن ۲

ویژگی های مشترک بین ورژن ۱ و ورژن ۲ هستند:

هر دو برد به صورت یک رو و تک لایه هستند در نتیجه امکان ساخت آن ها در منزل وجود دارد.

هر دو برد مجهز به سوکت پروگرمینگ ICSP هستند. امکان ریختن بوت لودر از طریق این سوکت امکان پذیر است.

هر دو برد مجهز به سوکت پروگرمینگ UART هستند. امکان ریختن اکسچ ها از طریق این سوکت امکان پذیر است.

هر دو برد مجهز به رگولاتور نوع مثبت ۷۸۰۵ هستند و توانایی تحمل ورودی ۷-۲۵ ولت را از طریق جک آداپتوری دارند.

هر دو برد دارای LED های نشانگر Power و Status جهت نمایش وضعیت روشن بودن برد و وضعیت کار میکروکنترلر هستند.

هر دو برد دارای دکمه ی ریست، خازن تصویه ی AVCC، کریستال خارجی برای میکرو و خازن های تصویه برای کریستال هستند.

هر دو برد امکان تغذیه از طریق جک آداپتوری (توسط رگولاتور روی برد) و از طریق سوکت USB را دارند. (انتخاب از طریق جامپر سلکتور)

ویژگی هایی که تنها برای برد ورژن ۲ در نظر گرفته شده اند:

طراحی کاملا بومی، از صفر تا صد مدار (شماتیک، مدار چاپی PCB) داخل ایران انجام شده و کاملا ایرانی است.

جهت جلوگیری از آسیب به رگولاتور برد در زمان اتصال اشتباه قطب مثبت/منفی دیود محافظ در نظر گرفته شده است.

امکان تعذیه ی مدار از طریق سوکت ICSP امکان پذیر شده است. ( در این حالت جامپر سکلتور ولتاژ را از مدار خارج کنید.)

امکان تعذیه ی مدار از طریق سوکت UART امکان پذیر شده است. ( در این حالت جامپر سکلتور ولتاژ را از مدار خارج کنید.)

خازن های DTR در بخش سوکت پروگرمینگ UART و مبدل CH340G اضافه شده اند. (ریست اتوماتیک برد در زمان آپلود اسکچ)

امکان استفاده از جک آداپتوری یا ترمینال دو پین در بخش ولتاژ ورودی امکان پذیر شده است. (بسته به نیازتان از جک یا ترمینال استفاده کنید.)

امکان استفاده از هر دو نوع میکروکنترلر های پکیج DIP و استفاده از میکروکنترلر های SMD به همراه تبدیل TQFP32 به DIP28 وجود دارد.

امکان برنامه ریزی برد از طریق سوکت USB امکان پذیر شده است. (در این حالت نیازمند تکمیل بخش مبدل USB به Serial مدل CH340G هستید.)

به صورت عادی امکان استفاده از پین هدر های تکی و در صورت نیاز ترکیبی مادگی/مادگی، نری/نری و نری مادگی به صورت دوبل روی برد وجود دارد.

 

استفاده از میکروکنترلر DIP یا SMD

در برد ورژن ۲ این امکان وجود دارد که از میکرو های DIP یا SMD به همراه تبدیل TQFP32 به DIP28 طراحی شده برای سری میکروکنترلر های ATMEGA168/328 استفاده شود. در نظر داشته باشید استفاده از قطعات SMD نیازمند تجهیزات مونتاژ مناسب است و برای افرادی توصیه می شود که دارای تجربه در این زمینه هستند. در زیر تصویری از تبدیل TQFP32 به DIP مشاهده می کنید.

 

مونتاژ برد

مونتاژ برد نسبتا ساده است و نیازمند تجهیزات خاصی نیست و هر کسی که تاکنون چندین مدار مونتاژ کرده از پس اون بر میاد. به صورت عادی با توجه به فاصله ی کم بین قطعات اسم قطعات بر روی برد چاپ نشده است. در زیر راهنمای کاملی از کلیه ی قطعات برد به همراه توضیحات آن ذکر شده است. برد دارای قطعات DIP و SMD روی هر دو طرف برد است. توجه داشته باشید، قطعاتی مانند دیود دارای جهت هستند و باید در جهت صحیح نصب شوند.

قطعه جزئیات
U1 میکروکنترلر اصلی برد ATMEGA8/168/328 پکیج DIP یا SMD با تبدیل
U2 رگولاتور مثبت ۷۸۰۵ پکیج TO-220 (یا TO92 با مسئولیت خودتون!)
X1 کریستال خارجی میکرو مقدار ۸ یا ۱۶ مگاهرتز بسته به بوت لودر – فاصله پایه ها ۵ میلی متر
X2 کریستال خارجی مبدل USB به UART چیپ CH340G مقدار ۱۲ مگاهرتز – فاصله پایه ها ۵ میلی متر
D1 LED پاوراز نوع سه میلی متری یا پنج میلی متری ترجیحا رنگ قرمز
D2 LED متصل به پایه ی D13 از نوع سه میلی متری یا پنج میلی متری ترجیحا رنگ زرد یا سبز
R1 مقاومت ریست، مقدار ۱۰ کیلو اهم ۱/۴ وات ۵ درصد یا ۱/۸ وات ۵ درصد
R2 مقاومت LED ها، مقدار ۱۵۰ اهم تا ۱ کیلو اهم ۱/۴ وات ۵ درصد یا ۱/۸ وات ۵ درصد
C1 خازن تصفیه ی خروجی رگولاتور ۷۸۰۵، مقدار ۱۰ میکروفاراد حداقل ۶٫۳ ولت
C2 خازن تصفیه ی ورودی رگولاتور ۷۸۰۵، مقدار ۱۰۰ میکروفاراد حداقل ۱۶ ولت
C3 خازن تصفیه ی آنالوگ میکروکنترلر مقدار ۱۰۰ نانوفاراد از نوع عدسی
C4 خازن تصفیه ی کریستال میکروکنترلر مقدار ۱۸ تا ۲۲ پیکوفاراد از نوع عدسی
C5 خازن تصفیه ی کریستال میکروکنترلر مقدار ۱۸ تا ۲۲ پیکوفاراد از نوع عدسی
C6 خازن ریست اتوماتیک پروگرمینگ از طریق پورت UART مقدار ۱۰۰ نانوفاراد از نوع عدسی
J1 خروجی های دیجیتال میکروکنترلر پین D0 تا D7 – مونتاژ تک یا دوبل
J2 خروجی های دیجیتال میکروکنترلر پین D8 تا D13 به همراه رفرنس آنالوگ و GND – مونتاژ تک یا دوبل
J3 خروجی های آنالوگ میکروکنترلر پین A0 تا A5 – مونتاژ تک یا دوبل
J4 خروجی های پاور و ریست میکروکنترلر – مونتاژ تک یا دوبل
J5 کانکتور USB از نوع مادگی Type B یا پرینتری – Female USB Type B
J6 جک پاور DC یا ترمینالی بسته به نوع نیاز و استفاده از برد
J7 سلکتور ولتاژ ورودی، پین وسط برای USB با سمت راستی و برای جک پاور با سمت چپی اتصال داده شود
J8 کانکتور پروگرمینگ ICSP
J9 کانکتور پروگرمینگ UART
SW1 کلید ریست برد از نوع ۶در۶

 

قطعه توضیحات
U3 چیپ مبدل USB به UART مدل CH340G از نوع SMD باریک یا پهن
D3 دیود SMD شماره ۱N4007 یا M7
C7 خازن راه انداز چیپ CH340G مقدار ۱۰۰ نانوفاراد پکیج ۱۲۰۶
C8 خازن ریست اتوماتیک چیپ CH340G مقدار ۱۰۰ نانوفاراد پکیج ۱۲۰۶
JU1-8 جامپر های ۱ تا ۸ که با خط در تصویر بالا نشان داده شده اند باید توسط جامپر از روی برد در جای خود قرار گیرند. از وایر رپ یا پایه ی قطعاتی یا حتی سیم نازک هم می توانید برای برقراری ارتباط استفاده کنید.

 

نمونه های اولیه (Prototypes)

برد های نمونه اولیه در دو هفته ی ابتدایی اسفند ماه تولید و مونتاژ شده اند. مشکلاتی که در نمونه های اولیه مشاهده شده حذف و برد کامل بدون نقص نهایی طراحی شده است. در زیر تصاویری از برد های نمونه مشاهده می کنید. توجه کنید این برد ها شامل لایه های محافظ و راهنما نمی باشد. این برد ها صرفا جهت عیب یابی هایی نهایی تولید شده اند.

 

مقایسه ی برد آردوینو UNO با AKDUINO

برد AKDUINO از لحاظ اندازه و فرم فیزیکی کاملا مشابه برد های آردوینو UNO/Diecimila/Duemilanove است؛ جای پیچ ها دقیقا یکسان است و امکان استفاده از تمامی جعبه های UNO برای برد AKDUINO نیز وجود دارد. همچنین این برد با تمامی شیلد های برد UNO سازگاری دارد. علاوه بر امکانات پیشفرض برد UNO این برد از چند ویژگی مهم بهره مند است: امکان استفاده از میکروکنترلر های DIP یا استفاده از میکروکنترلر SMD به همراه تبدیل TQFP، امکان استفاده از پین هدرهای ترکیبی، دیود محافظت قطب معکوس، امکان استفاده از ترمینال به جای جک DC و …

همچنین برد AKDUINO با عملکرد کاملا مشابه و یکسان با برد UNO، به صورت کاملا مونتاژ شده قیمتی حداقل ۳۰ درصد پایین تر از برد های آماده در بازار دارد. با این برد لذت تجربه ی مونتاژ یک برد را نیز می توانید تجربه کنید. (درصد محاسبه شده با توجه به قیمت های تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ و از دو فروشگاه ECA و آفتاب رایانه در نظر گرفته شده است. همچنین قطعات مورد نیاز برای مونتاژ برد به صورت قیمت تک فروشی لحاظ شده اند، برای تعداد بالاتر با لحاظ تخفیفات تعداد قیمت برد پایین تر نیز خواهد آمد.)

 

سازگاری با برنامه ی Arduino

برد AKDUINO ورژن ۲ کاملا سازگار با نرم افزار آردوینو طراحی شده است و برای استفاده از آن نیازی به تغییرات در نرم افزار یا … نیست. کافیست از منوی Tools گزینه ی برد را روی "Arduino Duemilanove or Diecimila" قرار دهید و سپس با توجه به میکروکنترلری که استفاده کردید گزینه ی Processor را روی ATmega168 یا ATmega328 تنظیم کنید.

با این حال پکیجی در این رابطه در نظر گرفته شده است که با نصب آن می توانید به صورت مستقیم از برد AKDUINO روی نرم افزار Arduino استفاده کنید. برای دانلود این پکیج اینجا کلیک کنید. بعد از دانلود، فایل akh.exe را باز کنید و بعد از انتخاب آدرس صحیح پوشه ی برنامه ی Arduino روی Extract کلیک کنید. لازم به ذکر است که برنامه به صورت پیشفرض آدرس برنامه ی Arduino را با توجه به ۳۲ بیت یا ۶۴ بیت بودن ویندوز شما انتخاب می کند. تنها در صورتی که هنگام نصب برنامه ی Arduino از آدرس خاصی استفاده کردید، محل نصب پکیج را عوض کنید.

 

بعد از نصب پکیج، برنامه ی Arduino را باز کنید و از منوی Tools بخش Board با توجه به میکروکنترلی که روی برد نصب کردید گزینه ی مناسب را انتخاب کنید. پسوند های مختلف در انتخاب برد شما تاثیری نخواهند داشت. در صورتی که برد مورد نظر شما در لیست نیست از صفحه ی تماس با ما یا بخش نظرات اعلام کنید تا در صورت امکان اضافه شود.

 

بوت لودر

به صورت خلاصه برای برنامه ریزی میکروکنترلر های avr نیازمند ابزاری به نام پروگرمر هستید. پروگرمر هایی مانند AVRISP mkII یا STK500 از طریق پورت SPI و به صورت پروگرم داخل سیستمی (In System Programming به صورت خلاصه ISP) اقدام به پروگرم کردن برد می کنند. برای ساده تر کردن فرایند آپلود کد های مورد نظر روی میکروکنترلر امکانی در نظر گرفته شده است که بوت لودر نام دارد. بوت لودر کدی کوچک است که بخش کمی از انتهای حافظه ی میکروکنترلر را اشغال می کند و به میکروکنترلر این امکان را می دهد که بخش خالی باقی مانده از حافظه ی میکروکنترلر را از طریق پورت سریال UART برنامه ریزی کند. برای استفاده از این ویژگی باید حداقل یکبار بوت لودر را روی میکروکنترلر توسط پروگرمر های ISP پروگرم کنید. آموزش کاملی از چگونگی نصب بوت لودر روی میکروکنترلر روی سایت موجود است. برای مشاهده ی آموزش اینجا کلیک کنید.

 

برد نهایی

قیمت برد نهایی در جدول زیر ذکر شده است، هچنین مقایسه ای در زمینه ی قیمت انجام شده است. همانطور که مشخص است، قیمت مدار چاپی حرفه ای آماده شده بسیار به مراتب از قیمت فیبر خام و سایر موارد مورد نیاز برای ساخت مدارچاپی پایین تر است و از هر جهت در مقایسه با تولید مدارچاپی در منزل بهتر است. برای خرید نیز از طریق تلگرام یا واتزاپ در ارتباط باشید.

برد AKDUINO VERSION 2 قیمت برد کامل با چاپ دو رو حرفه ای فقط ۷۵۰۰ تومان
برد خام فایبرگلاس یک رو ۱۰ در ۱۰ (اندازه تولید یک برد AKDUINO) فروش در سایت ECA به قیمت ۸۴۰۰ تومان
مبدل TQFP32 به DIP28 قیمت برد کامل با چاپ کامل حرفه ای فقط ۲۰۰۰ تومان
کاهش قیمت برد در صورت استفاده از میکروکنترلر SMD برای Atmega328 حداقل مبلغ ۱۲۴۰۰ تومان

 

واتزاپ تلگرام

سفارش پروژه و خرید موارد موجود در سایت

در صورتی که تمایل به انجام پروژه و یا قصد خرید موارد موجود در سایت را دارید، با استفاده از اطلاعات ذکر شده در این صفحه با ما در ارتباط باشید. توجه داشته باشید رعایت قوانین و احترام گذاشتن به شیوه ی کاری مجموعه الزامی است. چنانچه امکان انجام پروژه ی شما وجود داشته باشد بعد از ارزش یابی پروژه ی شما قیمت حدودی آن خدمت شما اعلام خواهد شد و در صورت تمایل پروژه ی شما تکمیل خواهد شد.

درمورد مدیریت مجموعه

ابوالفضل خزائی

با سلام و تشکر از بازدید شما؛ این وب سایت با هدف انتشار مطالب، دانش و تجربه ی من در زمینه های الکترونیک، کامپیوتر، مدیریت سرور، مکانیک و ماشین آلات صنعتی، کنسول های بازی و ... راه اندازی شده است. امیدوارم از مطالب آن استفاده کنید، لذت ببرید و با نظرات، انتقادات و پیشنهادات خودتان به پیشرفت آن کمک کنید. ابوالفضل خزائی

برای این مطلب 33 نظر ثبت شده است.

 1. زهرا اسلامی در تاریخ 24 اسفند 1397 می فرماید :

  سلام برد کاربردی و خوبی رو طراحی کردید 🙏

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 24 اسفند 1397 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   سپاس از نظر شما

   موفق و موید باشید.

 2. علی باغمک در تاریخ 25 اسفند 1397 می فرماید :

  عجب بردی زدی مهندس!!!

 3. حسن رضایی در تاریخ 6 فروردین 1398 می فرماید :

  سلام دوست گرامی
  من هم مثل شما عاشق الکترونیک میکروکنترلر هستم و میدونم چه ظرفیت عظیمی واسه ایجاد شغل وکار رو داره و خوشحالم که میبینم هنوز هستند کسانی که عاشق علم و اگاهی هستند و دست از تلاش و کار در این زمینه بر نمیدارن اگرچه شرایط اقتصادی ناامید کننده هست
  براتون ارزوی موفقیت وکامیابی از درگاه خداوند متعال رو دارم

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 7 فروردین 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   سپاسگزارم از نظر لطف شما عزیز

   موفق و موید باشید.

 4. حسین گلشیک در تاریخ 27 فروردین 1398 می فرماید :

  هلووو. نایس، گووود جاب

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 27 فروردین 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   سپاس از نظر لطف شما

   موفق و موید باشید.

 5. حسین درخشنده در تاریخ 10 اسفند 1398 می فرماید :

  سلام وقت به خیر
  بورد رو خریدم به نظر جالب میاد و در آینده بیشتر هم ازش می‌خرم.
  اما یه مشکل دارم پورت سریال شناسایی نمی‌شه، بقیه دیوایس‌هام که از ای سی CH340G استفاده می کنن شناسایی می‌شن که یعنی مشکل درایور ندارم.
  حدس خودم اینه که کریستال مناسب ندارم. ۱۲ مگاهرتزی منظورمه از فروشنده محلی گرفتم و شش تا صفر داره در حالی که بقیه دیوایس‌هایی که نگاه می‌کنم واسه ۱۲مگاهرتز سه تا صفر دارن. آیا واقعا مشکل من اینه یا این طور که فروشنده می‌گه این دو تا با هم فرقی ندارن و مقدارشون همون ۱۲مگاهرتزه؟
  جست و جو هم زدم ولی مطلبی پیدا نکردم.
  راه به جایی نبردم و مزاحم شما شدم.
  پیشاپیش تشکر می‌کنم.

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 10 اسفند 1398 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   احتمال دارد از کریستال باشد ولی ربطی به تعداد 0 ها ندارد. میزان 0 های کریستال دقت آن را مشخص می کند. شش 0 از سه 0 دقیق تر است. احتمالا مشکل شما از سوکت مادگی usb یا لحیم کردن ناصحیح چیپ ch340g است. این دو مورد را بررسی کنید…

   موفق و موید باشید.

 6. امیر هوتن طوسی در تاریخ 31 فروردین 1399 می فرماید :

  سلام
  برد شناخته میشود
  ولی درایور نصب نمیشه
  چیکارکنم ؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 31 فروردین 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   درایور مناسب برای سیستم عامل خودتان دانلود و نصب کنید.

   موفق و موید باشید.

 7. امیر هوتن طوسی در تاریخ 1 اردیبهشت 1399 می فرماید :

  سلام و درود بیکران
  ممکنه به خاطر ویندوز 64 بیتی باشه ؟
  و اینکه درایور رو از کجا دانلود کنم
  میشه راهنمایی کنید
  سپاسگذارم

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 1 اردیبهشت 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   روی گوگل سرچ کنید درایور CH340G

   موفق و موید باشید.

 8. احمد ناظری در تاریخ 1 اردیبهشت 1399 می فرماید :

  با سلام و احترام.برای این برد از میکروکنترلر ATMEGA8A-PU پکیج DIP هم میشه استفاده کرد؟ و اگر میشه چجوری باید داخل arduino ide اون رو انتخاب کنیم؟ باتشکر.

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 1 اردیبهشت 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   بله، پکیج ضمیمه ی آموزش دارای فایل های لازم برای تمامی میکروکنترلر های ATMEGA8/168/328 است.

   موفق و موید باشید.

 9. احمد ناظری در تاریخ 2 اردیبهشت 1399 می فرماید :

  متشکر. از میکروکنترلر Atmega48pa-pu چطور؟! بنده این قطعه رو سفارش دادم آیا پروگرام میشه؟
  و اینکه بجای تراشه ی ch340 از avr asp هم میشه استفاده کرد؟ به چه صورت؟
  باتشکر و احترام

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 2 اردیبهشت 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   خیر، هرچند میکروکنترلر ATMEGA48 با برد سازگاری دارد اما در پکیج ارائه شده پشتیبانی نمیشود، برای استفاده از این میکروکنترلر روی گوگل سرچ کنید. روی برد سوکت برنامه ریزی ISP وجود دارد که می توانید با استفاده از پروگرمر AVR ASP و برنامه ی آردوینو برد خودتان را پروگرم کنید. برای آموزش روی گوگل سرچ کنید.

   موفق و موید باشید.

 10. امیرحسین سلیمانی در تاریخ 8 تیر 1399 می فرماید :

  با سلام!
  من اون فایلی که برای سازگاری با برنامه آردوینو هستش رو دانلود کردم و محلش رو هم در محل نصب برنامه آردوینو گذاشتم و…
  ؛اما وقتی که داخل برنامه آردوینو رفتم،دیگه برنامه کار نکرد.((قبلا کار می کرد ؛ولی وقتی که این فایل رو نصب کردم این طوری شد))
  لطفا راهنمایی کنید با تشکر!

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 9 تیر 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   فایل چک شد و مشکلی ندارد. احتمالا مشکل از سازگاری با نسخه ی سیستم عامل یا آدرس دهی اشتباه است. مشکلتان را گام به گام بررسی نمایید تا به نتیجه برسید.

   موفق و موید باشید.

 11. احمد ناظری در تاریخ 29 تیر 1399 می فرماید :

  با سلام و احترام. برای ایجاد پورت ۳.۳ولت روی برد چه کاری باید انجام بدیم؟!

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 29 تیر 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   به صورت دستی یک رگولاتور 3.3 ولت خطی مانند ams1117 3.3 اضافه کنید.

   موفق و موید باشید.

 12. سلیمان رحیمی در تاریخ 20 آذر 1399 می فرماید :

  با سلام جناب مهندس خدا قووت
  مهندس من یه سریال ttl دارم که آی سی ch 341 روشه میتونم اونو بردارم و از اون استفاده کنم ؟؟؟

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 20 آذر 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   خیر، هرچند که چیپ CH341 دارای پروتکل UART هست اما پکیج و پین ها یکسان نیست…

   موفق و موید باشید.

 13. علی محمدی در تاریخ 22 آذر 1399 می فرماید :

  باسلام و عرض وقت بخیر.
  وقتی که خازن و دیود و تراشه ch340 رو لحیم کردم و به ترانس متصل کردم تراشه داغ شد. جهت دیود به کدام سمت باید باشد؟!
  ممنون و متشکر

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 22 آذر 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   سمت خط دار دیود به سمت قطب مثبت…

   موفق و موید باشید.

 14. علی محمدی در تاریخ 22 آذر 1399 می فرماید :

  باسلام و عرض وقت بخیر.
  وقتی که خازن و دیود و تراشه ch340 رو لحیم کردم و به ترانس متصل کردم تراشه داغ شد. جهت دیود به کدام سمت باید باشد؟!
  ممنون و متشکر

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 22 آذر 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   پیغام شما پاسخ داده شده است.

   موفق و موید باشید.

 15. علی محمدی در تاریخ 23 آذر 1399 می فرماید :

  باسلام و احترام
  اتصالات رو به صورت کامل و دقیق انجام دادم ولی سیستم پورت سریال رو شناسایی نمیکنه و انگاری چیزی متصل نمیشه. مشکل از کجاس؟ درایور ch340 روهم نصب کردم.
  باتشکر

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 24 آذر 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   زمانی که انگار چیزی متصل نشده است و هیچ دیوایسی در دیوایس منیجر نمایش داده نمی شود ارتباط USB شما متصل نیست. احتمالا از پورت نامرغوب استفاده کردید یا کابل شما دچار مشکل است.

   موفق و موید باشید.

   • علی محمدی در تاریخ 27 آذر 1399 می فرماید :

    باسلام مجدد خدمت مهندس خزائی بزرگوار
    اتصالات usb و کابل رو با بردهای آردوینو چک کردم سالم اند. اتصالات برد هم طبق نقشه و توضیحات متصل شده اند. بنظر شما مشکل از کجا ممکن است باشه؟!
    باتشکر و سپاس.

    • ابوالفضل خزائی در تاریخ 27 آذر 1399 می فرماید :

     با عرض سلام و ادب و احترام

     از پورت USB تا چیپ CH340 را بررسی کنید و پین VCC مدار، اگر ولتاژ 5 ولت به چیپ CH340 متصل است پین های دیتا USB را بررسی کنید.

     موفق و موید باشید.

 16. علی محمدی در تاریخ 28 آذر 1399 می فرماید :

  باسلام و احترام مجدد.
  اتصالات رو مجددا چک کردم و الان ارور device unknown رو میاره. مشکل از کجا ممکن است باشه؟
  باتشکر

  • ابوالفضل خزائی در تاریخ 28 آذر 1399 می فرماید :

   با عرض سلام و ادب و احترام

   بخش USB و چیپ CH340 را چک کنید.

   موفق و موید باشید.تذکر مهم : نام و نام خانوادگی صحیح و کامل خود را به فارسی تایپ کنید.
تذکر مهم : به پیغام هایی که در نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آیدی تلگرام یا شماره واتزاپ آن ها مغایرت وجود داشته باشد پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : پر کردن تمامی فیلد ها با اطلاعات صحیح و معتبر برای ارسال نظر/سوال اجباری است. به نظرات و سوالاتی که اطلاعات آن ها صحیح نیست پاسخ داده نخواهد شد.
تذکر مهم : در صورتی که در ثبت اولین پیغام خود قوانین سایت را رعایت نکنید، سیستم به صورت اتوماتیک پیغام های بعدی شما را حتی در صورت اصلاح اطلاعات حذف خواهد کرد.

جدیدترین نوشته های تارنما